Nad Pobřežím slonoviny visí Damoklův meč války

Abidžan - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun varoval, že Pobřeží slonoviny hrozí vážné riziko návratu občanské války, protože rekrutuje žoldáky ze sousedních zemí. Pan Ki-munův zástupce pro mírové operace Alain Leroy upřesnil, že tito vojáci neznají místní jazyk a jsou zřejmě z Libérie nebo z Angoly. V Pobřeží slonoviny od prezidentských voleb z konce listopadu panuje napětí a nepokoje, protože se o moc přou dva muži - mezinárodně uznaný vítěz voleb Alassane Ouattara a dosavadní hlava státu Laurent Gbagbo. Francie doporučila svým občanům odjezd z Pobřeží slonoviny, rodiny svých diplomatů evakuovala už z Abidžanu Nigérie.

Volby, hodnocené jako svobodné a spravedlivé, vyhrál Ouattara s náskokem osmi procent. Ústavní rada ovládaná dosavadním prezidentem pak ale půl milionu hlasů pro něj škrtla a Gbagbo byl znovuzvolený. Podporuje ho armáda a on se odmítá vzdát moci. V úterý poprvé od voleb oslovil národ. Jen se usmál sankcím - zákazu cest do Evropské unie a Spojených států pro jeho rodinu a prominenty.

Laurent Gbagbo:

„Odpovědnost za nepokoje nese opozice. Je za tím i mezinárodní společenství, chce si do čela země dosadit vlastního člověka, a ne toho, koho chtějí obyvatelé Pobřeží slonoviny.“

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Gbagbo už o víkendu vyzval mírové síly OSN a francouzské modré přilby, aby neprodleně opustily zemi. Označil je za destabilizující prvek, protože podporují jeho politického rivala.

Pan Ki-mun na výzvu k odchodu sil reagoval prohlášením, že organizace naplní mandát v Pobřeží slonoviny, a varoval před útoky na zaměstnance OSN v zemi. Rada bezpečnosti OSN pak v pondělí mandát misi OSN, která má v zemi 10 000 vojáků a policistů, prodloužila o šest měsíců. Pan Ki-mun řekl, že jejich role je nyní ještě důležitější pro stabilitu v této západoafrické zemi a v celém regionu.

Alassane Ouattara:

„Gbagbo musí uznat verdikt volebních uren a prostě odejít.“

Generální tajemník OSN upozornil, že přerušování životně důležitých dodávek misi OSN a hotelu Golf, kde se usídlil Ouattara, dostane mírové síly v příštích dnech do kritické situace. Vyzval členské země, aby udělaly vše, co je v jejich silách, a pomohly zásobování mise OSN. Varoval také, že žádný pokus vyhladovět misi OSN se nebude tolerovat.

Ouattara varoval mezinárodní společenství, že Gbagbo, který pod tlakem sankcí EU a USA souhlasil s tím, aby výsledky a průběh sporných listopadových voleb prověřila mezinárodní komise, jedná se světem lstivě.

Gbagbo zase vyzval Ouattarův tábor, aby opustil hotel Golf, kam se uchýlil po vypuknutí krize po kontroverzních prezidentských volbách 28. listopadu. „Nevěřím, že bychom mohli odejít zítra z hotelu, protože Laurent Gbagbo má tři tisíce vojáků, kteří řádí v ulicích města. Máme problémy s bezpečností,“ řekla Ouattarova mluvčí.

Pobřeží slonoviny je největší vývozce kakaa na světě. V obavách z přerušení dodávek už jeho ceny stouply na čtyřměsíční maximum.

/*json*/{"map":{"lat":5.3300417886372,"lng":-3.9727807044983,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":5.329641,"lng":-3.972919,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

##GMAP:5235:Prezidentský palác - sídlo Laurenta Gbagba##

Sídla obou prezidentů Pobřeží slonoviny
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24