Vánoce ve světě? Kino, Disneyland, trhy a osvětlení za miliony

New York - Nakupování dárků, pečení cukroví, zdobení stromečků a čekání na Ježíška či Santa Klause. Vánoce jsou tu, lidé po celém světě je ale tráví různě. Japonci nejraději v kině nebo na honosné večeři, v Americe zase rozsvěcí miliony světýlek. Zatímco Slováci jedí tradiční zelnou polévku, Rakušané popíjejí svařák na světoznámých vánočních trzích a Poláci se pokoušejí navázat kontakt s mrtvými. Výjimkou je naopak Rusko, které Vánoce slaví později.

Japonské páry tráví romantické chvíle o Vánocích nejčastěji v kině. Mnohé Japonky očekávají, že je jejich partneři vezmou do města a budou je rozmazlovat a hostit na večeři. Vánoce totiž v Japonsku tradičně považují za zásadní romantickou událost podobně jako v některých zemích den svatého Valentýna. Letos se ale patrně mnozí vzdají možnosti strávit tento významný večer ve městě a prožijí ho raději v klidu domova. Páry se snaží v ekonomicky nejisté době vyhledávat méně nákladné varianty trávení času. Oproti úspěšným dnům kypící japonské ekonomiky před dvaceti lety je to velká změna. Tehdy páry dávaly přednost marnotratnému rozhazování na luxusních večeřích, nebo si dokonce jezdily užívat do Disneylandu v Tokiu.

Vánoce v USA? „Světelné šílenství“

Vánoce ve Spojených státech představují žně pro elektrárenské společnosti. Nápadná světelná výzdoba patří k dobrému tónu nejen v ulicích měst, ale i na rodinných domech. Jejich obyvatelé dokonce v některých případech kvůli svátkům prosvítí nezanedbatelné částky. Například rodina Faucherových ze státu Delaware, která svou vánoční výzdobu budovala čtvrt století. V současnosti k osvětlení svého domu používá milion žárovek.

Hodina svícení ji tak podle odhadů vyjde na 686 dolarů (13 000 korun). Pokud by Faucherovi nechali svou výzdobu rozsvícenou čtyři hodiny denně po dobu 30 dní, zaplatili by za elektřinu 82 320 dolarů (téměř 1,6 milionu korun).

Tradiční jídlo na Slovensku: medová oplatka i zelná polévka

To naši sousedé podléhají zejména nákupnímu šílenství a dělají velký úklid, během svátků se snaží dodržovat tradiční rodinné zvyky. V mnoha domácnostech se na Slovensku krájí jablko na znak zdraví, rybí šupinka zas má zabezpečit bohatství. Ke svátkům patří i oblíbené české pohádky. Kromě stromku a pohádek k Vánocům neodmyslitelně patří i typická jídla. Večeře začíná přípitkem. Kousek česneku má zajistit zdraví, oplatka s medem zas symbolizuje klid a lásku v rodině. V domácnostech voní také zelná polévka, která se v různých regionech připravuje na mnoho způsobů; někde se smetanou, jinde s houbami nebo se sušenými švestkami. Lidé, kterým nechutná zelí, dávají přednost polévce z luštěnin.

Vánoční trhy navozují v Rakousku nezapomenutelnou atmosféru

O navození sváteční nálady se v Rakousku starají vánoční trhy. Kromě světoznámého „Christkindlmarktu“ před vídeňskou radnicí stojí stánky s lahůdkami a vánočním zbožím snad na každém volném prostranství v metropoli. Atmosféru umocňuje všudypřítomná vůně svařeného vína i velkolepé nasvícení. Svůj trh pak má skoro každá vídeňská čtvrť a každé město i větší obec. V posledních letech tu ale přibývá lidí, kteří Vánoce v oblibě nemají a snaží se je ignorovat. „Upřímně řečeno, Vánoce nesnáším. Postupem času se z nich stala naprosto komerční a nervní záležitost. Všichni jen nakupují a nakupují. Chybí pohoda,“ řekl dvaatřicetiletý Peter, který svátky neslaví a žádné dárky nekupuje.

Rusové Vánoce slaví jindy, na trhy jezdí do Evropy

Pro Rusy mají středoevropské zvyky téměř takové kouzlo exotiky jako tance na Bali. I první pár Ruska, Dmitrij a Světlana Medvěděvovi, prohlíželi vánoční trhy při nedávné návštěvě Varšavy jako u vytržení. Pro drtivou většinu Rusů bude 24. prosinec jen obyčejný pracovní den před klíčovým datem na konci roku. Nabídka vánočních zájezdů do středu a na západ kontinentu patří k sezonním hitům cestovních kanceláří. Právě cesta do ciziny totiž patří hned po penězích podle průzkumů k nejvytouženějším dárkům pod ruským novoročním stromečkem.

Křesťanské Polsko: Lidé navazují kontakt s dušemi zemřelých

V Polsku se Vánoce nesou ve znamení prolínání křesťanských a pohanských tradic. Nejsou jen oslavou narození Ježíše Krista, ale i dobou, kdy živí navazují kontakt s dušemi zemřelých. V současnosti jsou pro Poláky také příležitostí se setkat s příbuznými a přáteli.

Britové prožijí netypicky bílé Vánoce

Vánoce v Británii budou letos zřejmě netypické – meteorologové totiž předpovídají, že bude na ostrovech mrznout a sněžit. Vánoce Londýňanům také zpestří stávka v podzemní dráze. Typicky britské Vánoce jsou ve znamení krocana a pudinku, královnina televizního projevu a dárků, které na Boží hod ráno děti objevují v punčochách u krbu. Dárky nenosí Ježíšek, ale Santa Claus, kterého děti lákají vánočním koláčem a brandy, jeho sobům nechávají mrkev.

Němci si dají ke štědrovečerní večeři raději kachnu

Německé Vánoce se v mnohém podobají českým. Nechybí mezi nimi pečení cukroví, zpívání koled, zdobení vánočního stromku a někde se objeví i kapr na štědrovečerní tabuli. Hlavním chodem je ale spíše pečená husa nebo kachna s knedlíkem a červeným zelím. Někde se slavnostní pokrm připravuje až na Boží hod a 24. prosince se servírují klobásy s bramborovým salátem. Kapr se na Štědrý večer podává hlavně v jižním a středním Německu.

V katolických částech země nosí dárky pod stromeček Ježíšek (Christkind), na protestantském severu a východě dárky přinese Vánoční muž (Weihnachtsmann), bělovousý chlapík v červeném županu a kulichu, který svou vizáží připomíná Santa Clause.