Rusko chce prostudovat rezoluce připojené ke STARTu

Moskva – V Rusku panuje po včerejším schválení odzbrojovací smlouvy START ve Spojených státech opatrnost. I když Moskva ujišťuje, že dokument schválí co nejdříve, objevily se jisté obavy z rezolucí, které včera Senát při hlasování o smlouvě odsouhlasil. Moskva si už na jaře při podpisu dokumentu vymínila, že bude moci od smlouvy odstoupit, pokud se bude cítit ohrožená protiraketovým systémem, který USA plánují. Rozprava o ratifikaci smlouvy se uskuteční v pátek rozhodně v horní, ale nejspíš i v dolní komoře ruského parlamentu, kde se ale zřejmě protáhne až do ledna.

Americký Senát včera odsouhlasil smlouvu START, připojil k ní ale dvě rezoluce, které teď vzbuzují v Moskvě mírné obavy. Senátoři odhlasovali, že na modernizaci jaderného arzenálu půjde v příštích 10 letech 85 miliard dolarů. Druhá rezoluce pak potvrzuje plán pokračovat v budování protiraketové obrany.

Zástupce ředitele ruského Ústavu pro záležitosti USA a Kanady Viktor Kremenčuk dnes v ruském tisku varoval: „Pokud začne rozsáhlé budování tohoto systému, které ohrozí bezpečnost Ruska, ztratí smlouva START smysl.“ Nejmenovaný vysoce postavený zdroj ruského ministerstva zahraničí se zase strachuje: „Hlavní je, aby doprovodné rezoluce Senátu o ratifikaci nezměnily smlouvu v cár papíru.“

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

I když včera šéf ruské Státní dumy Boris Gryzlov ujišťoval, že Rusko schválí dokument co nejdříve, zároveň ale dodal, že je nutné nejprve důkladně prostudovat připojené rezoluce. Ty zatím nemá Moskva k dispozici. „Ratifikační rezoluce podle některých informací obsahuje řadu podmínek. Doufám, že oficiální zprávu dostaneme už brzy, abychom se mohli pohnout kupředu,“ řekl k tomu Gryzlov.

Američané do Moskvy vzkazují, že dokumenty nemají přímý vztah ke smlouvě START, že jde spíš jen o názory na některé problémy v rusko-amerických vztazích.

I Rusko bude mít svou rezoluci?

Gryzlov dnes navíc nezastíral, že i Rusko by mohlo k ratifikaci připojit rezoluce. „Neskrývám, že máme už hodně rozpracované a dosti závažné návrhy, jakou jednostrannou rezoluci bychom mohli s ratifikací spojit,“ prohlásil. Rusko si navíc už při podpisu smlouvy vymínilo, že může od STARTu odstoupit, pokud se bude cítit ohrožené americkou protiraketovou obranou.

Rozprava o ratifikaci rusko-americké smlouvy START se uskuteční v pátek rozhodně v horní, ale nejspíš i v dolní komoře ruského parlamentu, kde se ale zřejmě protáhne až do ledna. Pravděpodobnost ratifikace dohody v obou parlamentních komorách prý nesnižují ani zdrženlivé výroky některých vlivných poslanců. Pokud by se tento bod 24. prosince na program nedostal, je možné, že bude kvůli ratifikaci svolána mimořádná schůze. Moskva naznačuje, že se smlouvu stihne schválit ještě do konce roku.

Zahraniční výbor dolní komory, Státní dumy, na dnešním odpoledním zasedání poslancům doporučil, aby smlouvu START o dalším omezení stavu strategických zbraní projednali ve třech čteních. Takový postup je podle ruských médií krajně neobvyklý, protože zahraniční smlouvy byly dosud v Rusku všechny schváleny hned při prvním čtení.