Vědci z Plzně obrátili naruby strukturu kovu

Plzeň - Tým plzeňských vědců z výzkumného centra západočeské univerzity se postaral o ojedinělý vánoční dárek české vědě. Pomocí unikátní technologie, kterou výzkumníci sami vyvinuli, se jim podařilo obrátit naruby dosavadní strukturu kovu. Výsledkem je naprosto nový materiál s mimořádnými vlastnostmi.

Chlouba plzeňského výzkumného centra je přitom na první pohled nic neříkajícím kusem kovu, jenž je k nerozeznání od jiného. Zmiňovaná technologie, díky které v Plzni obrátili naruby dosavadní materiálové struktury, umožňuje ohřev vzorků až na teploty kolem 1 400 stupňů Celsia. „Ohřejeme to do stavu polotekutého a pak to formujeme,“ vysvětluje výzkumný pracovník David Aišman.

Nový kovový materiál má mimořádně otěruvzdorné vlastnosti. Třeba podpatky na dámské lodičky vyrobené z takového kovu není šance ošlapat. Uplatnění je ale samozřejmě mnohem širší a zásadnější. „Pro biomedicínu a podobné perspektivní oblasti, v systémech pohonů u automobilů, vstřikovacích zařízení, čerpadel,“ tvrdí vědec a vynálezce technologie Bohuslav Mašek. Na vývoji nového materiálu pracoval tým výzkumného centra tři roky.