WikiLeaks poskytne depeše už šestému deníku

Oslo - Americká diplomacie má další důvod obávat se zveřejňování tajných depeší. Server WikiLeaks, který postupně zveřejňuje 250 tisíc dokumentů, je dal k dispozici i norskému deníku Aftenposten. Dosud materiály poskytoval jen pěti velkým světovým listům - The New York Times, The Guardian, El País, Le Monde a Der Spiegel. To zřejmě znásobí obavy Spojených států z toho, že zveřejnění depeší ohrozí životy informátorů.

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange v Británii čeká na vyřešení švédské žádosti o vydání kvůli obvinění ze sexuálních deliktů. O jeho vydání ale usilují i USA. Assange řekl ve čtvrtek listu The Guardian, že kdyby byl v USA obviněn, bylo by pro Británii jeho vydání do USA politicky neúnosné. Podle něj bude v případě americké žádosti o vydání o jeho osudu nakonec rozhodovat britský premiér David Cameron.

V rozhovoru Assange také prohlásil, že dokáže duševně unést samotku, ale že v případě uvěznění v USA by s velkou pravděpodobností skončil vraždou „ve stylu Jacka Rubyho“. Narážel na to, jakým způsobem byl zlikvidován vrah amerického prezidenta Johna F. Kennedyho Lee Harvey Oswald. Před kamerami ho zastřelil vlastník nočního klubu Ruby.

Assange řekl, že mu v USA hrozí obžaloba z počítačového pirátství a podpory terorismu. WikiLeaks prý nemá dost peněz na placení jeho právních výloh, které se blíží půl milionu liber (15 milionům korun).