Evropská doprava mrzne

Berlín/Paříž/Londýn - Zimní počasí stále komplikuje dopravu v některých evropských zemích. Německo a Británie hlásí problémy hlavně na železnici, zatímco Francie a Belgie v letectví, což narušilo i spojení těchto zemí s Českem. Kvůli hromadné nehodě byla uzavřena německá dálnice A17 vedoucí z Drážďan na Prahu. Zahynul při ní řidič ukrajinského kamionu, dalších sedm lidí utrpělo různě těžká zranění.

Dálnice A17 je uzavřena v obou směrech, provoz na navazující české dálnici D8 je proto ve směru do Německa odkláněn na exitu 80 Libouchec. Ve směru ze SRN se najíždí na dálnici D8 na exitu 87 Petrovice. Tento stav by měl přetrvávat minimálně do šesti do večera.

Zatímco provoz na britských letištích se oproti minulým dnům vrací k normálu, nové sněžení vyvolalo chaos na letištích ve Francii a Belgii. Také v Irsku, kde uzavření letiště v Dublinu postihlo na 40 000 cestujících. Severoirská letiště hlásí zpoždění všech letů. Pařížské mezinárodní letiště Roissy-Charles de Gaulle zrušilo polovinu letů, které byly plánovány od dnešního rána do odpoledne - včetně některých spojů s Prahou. Také bruselské letiště zrušilo některé spoje, ostatní mají zpoždění. Kvůli novému sněhu muselo dopoledne zastavit provoz také frekventované letiště v Düsseldorfu. Na samotném pražském letišti je provoz plynulý a situace není nijak dramatická

Především severovýchodní Anglii a ve východním a severním Skotsku se očekává silné sněžení a rušení až 25 procent vlakových spojů. Úřady varovaly, že použít železnici se chystá hodně lidí a že je třeba si dělat předem rezervace. V Británii klesne večer teplota až na minus 15 stupňů Celsia.

V Německu byla po několik hodin zcela uzavřena frekventovaná železniční trať mezi Berlínem a Hannoverem. Kolem půl osmé ráno se daly do pohybu vlaky ve směru od Berlína, v protisměru je však trasa zablokovaná pěti rychlovlaky ICE. Soupravy na trati uvízly kvůli namrzlému elektrickému vedení. Osobní vlaky, které jednu chvíli rovněž zůstaly stát, se už buď daly do pohybu, nebo je odtahují dieselové lokomotivy. Úřady označily dopravu na západě země za ochromenou, hlášeny jsou zde stovky dopravních nehod.

/*json*/{"map":{"lat":50.859710441584,"lng":13.971862792969,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.831962970535,"lng":13.881225585938,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Sever Itálie naopak sužují lijáky, které vyvolaly záplavy v Benátkách a okolí, kde někteří lidé opustili ze strachu ze stoupající vody svá obydlí.