Betlém zaplavily tisíce poutníků

Betlém (Palestina) – Betlém ovládla slavnostní vánoční atmosféra, kterou si sem přijely prožít tisíce poutníků z celého světa. Dění vyvrcholí půlnoční mší v kostele svaté Kateřiny, který přiléhá k bazilice Narození Páně. Bude ji sloužit latinský patriarcha Jeruzaléma Fuád Tval a přítomni budou nejvyšší palestinští představitelé, včetně předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. Betlémské úřady čekají, že město, kde se údajně narodil Kristus, navštíví o Vánocích 90 000 lidí. Všechny hotely hlásí plno až do 26. prosince.

Izraelské úřady letos vydaly povolení k návštěvě i pro 7 000 palestinských křesťanů z okupovaného západního břehu Jordánu a pro 500 z pásma Gazy. Izraelská armáda dostala příkaz, aby průchod křesťanských poutníků do města usnadňovala.

Z necelých 30 000 obyvatel Betléma tvoří křesťané jen asi pětinu a jejich počet se snižuje. Vatikánský rozhlas citoval jednoho místního novináře - arabského křesťana, podle něhož je postavení křesťanů ve městě „dramatické“, a to kvůli posilování islámského fundamentalismu na palestinských územích. Rozhlas také uvedl, že ze stejného důvodu zmizel z některých suvenýrů prodávaných v Betlémě kříž. Týká se to třeba triček s potiskem baziliky Narození Páně - ta je na nich bez kříže.

O problémech křesťanů na Blízkém východě se nedávno zmínil i papež Benedikt XVI. a tento týden je znovu připomněl patriarcha Tval. Jejich největší znepokojení se však netýká palestinských území, ale Iráku, kde bylo nedávno několik desítek křesťanů zabito a několik tisíc jich odešlo ze země.

/*json*/{"map":{"lat":31.705751,"lng":35.202661,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":31.705751,"lng":35.202661,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Palestinská policie dohlíží na bezpečnost v Betlémě
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Dimitri Messinis