Ruské ledové sochy potěší oko až do oblevy

Moskva - V Rusku spadly teploty tak nízko, že parta nadšenců severně od Moskvy otevřela ledové muzeum. Lákadlem jsou ledové sochy reálných i pohádkových postav. Do konce roku budou umělci vytvářet z kvádrů ledu všechny exponáty. Muzeum zavře s oblevou, takže sezona nebude příliš dlouhá. Až do začátku ledna se zájemci mohou přijít podívat, jak jednotlivé sochy vznikají z ledových kvádrů.

V muzeu jsou k vidění mimozemští predátoři, hmyz i bájný Pegas. „Téma, které jsme určili pro všechny sochaře, je ledový vesmír,“ vysvětluje umělecký ředitel muzea Bagrat Stěpanjan. Je tu ledový zámek, něco z dobývání kosmu i vánoční postavy. Pod rukama sochařů - nebo spíš pod řetězy motorových pil - vznikl třeba i pětimetrový mamut.

Pohádkovým skulpturám navíc hodně pomáhá barevné nasvícení. Návštěvníci jsou nadšení, i když si exponáty prohlížejí v desetistupňovém mrazu. Podle předpovědi by letos mohlo mít muzeum otevřeno až do dubna, kdy mají teploty u Moskvy dlouhodobě vystoupat nad nulu.

Pro turisty je připravená i ložnice s postelí, židlemi a skleničkami - vše je samozřejmě z ledu. Toho na stavbu i sochy použili umělci více než 800 tun. Pomohli si ještě dvěma stovkami tun sněhu. Takové množství by dokázalo pokrýt celé centrum Moskvy. Organizátoři navíc museli vodu před zmražením několikrát profiltrovat, aby ji měli krystalicky čistou. Díky tomu se led po zmrznutí krásně leskne.

Výrova ledových soch
Výrova ledových soch
Více fotek
  • Výrova ledových soch autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2199/219878.jpg
  • Ledové muzeum v Moskvě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2199/219875.jpg