Prezidentu Gbagbovi brzy dojdou státní peníze

Abidžan - Centrální banka západoafrických států zablokovala prezidentovi Pobřeží slonoviny Laurentu Gbagbovi přístup ke státním penězům uloženým na jejích účtech. Jako prezidenta a vítěze listopadových voleb uznala Alassana Ouattaru, Gbagbo se ale zatím nechce vzdát. Ouattaru včera podpořilo také Valné shromáždění OSN. Jednomyslně odhlasovalo jako zástupce Pobřeží slonoviny diplomata, kterého do světové organizace vyslal.

Kvůli zavřeným finančním kohoutkům Gbagba nejspíš čekají potíže s vyplácením mezd vojákům. Ke státním penězům uloženým na účtech banky bude mít přístup pouze Ouattara a jeho vláda. Mezinárodní společenství doufá, že opatření donutí Gbagba k rezignaci. Pouliční násilí mezi příznivci obou rivalů si od voleb vyžádalo už 173 obětí. Obchodníci se bojí otevřít, nejezdí veřejná doprava. Krize narušila i obchod s kakaem, který je základem ekonomiky země.

Z vyjádření Západoafrické centrální banky:

„Rada ministrů vzala na vědomí rozhodnutí OSN, Africké unie a Hospodářského společenství západoafrických států uznat Alassana Ouattaru jako legitimně zvoleného prezidenta Pobřeží slonoviny.“

Gbagbo má ale stále ještě pod kontrolou armádu a státní televizi. Nezbývá než čekat, co se stane, až mu dojdou peníze. Premiér Ouattarovy vlády Guillaume Soro ve středečním vysílání francouzské televizní stanice i-Télé vyzval mezinárodní společenství, aby proti Gbagbovi použilo sílu. Po všech sankcích je to podle něj jediné zbývající řešení.

Nepokoje vyvolaly výsledky listopadových voleb, v nichž se vítězem prohlásil dosavadní prezident Gbagbo, podporovaný armádou a ústavním výborem. Podle ústřední volební komise ale nejvíce hlasů získal Ouattara. K zastavení násilností v zemi vyzval i kapitán fotbalové reprezentace Pobřeží slonoviny a útočník londýnské Chelsea Didier Drogba. „Žádám každého z vás, všechny manažery, vojáky i fanoušky, aby zanechali násilí a místo toho ze všech sil pomohli nastolit klidnou a zodpovědnou demokracii, na kterou naše země čeká,“ prohlásil.

Didier Drogba
Didier Drogba