Při půlnoční mši odsoudil papež Benedikt XVI. násilí a válku

Vatikán - Papež Benedikt XVI. při tradiční půlnoční mši v bazilice svatého Petra ve Vatikánu ostře odsoudil ty, kteří šíří násilí a války ve světě. Zároveň prosil za „opravdové bratrství“ mezi lidmi. Slavnostnímu obřadu přihlížely v budově a v přilehlém Svatopetrském náměstí tisíce lidí. Další miliony jej sledovaly u televizních obrazovek či poslouchaly u rozhlasových přijímačů. Dnes v poledne papež přednese tradiční poselství Městu a světu (Urbi et Orbi).

Stejně jako loni začal obřad, který se oproti loňsku obešel bez incidentu, již ve 22:00 s ohledem na vysoký věk Benedikta XVI. Loni do papeže strčila psychicky narušená pětadvacetiletá žena, která mu ale dle všeho nechtěla ublížit. Do baziliky svatého Petra se vešlo nejvýš devět tisíc věřících, takže zbytek se musel spokojit s pozorováním obřadu na rozměrných plátnech na zdech chrámu.

Benedikt XVI. tak při tradiční půlnoční mši zahájil oslavy vánočních svátků zažehnutím svíčky za světový mír. Třiaosmdesátiletý nejvyšší představitel římskokatolické církve zároveň požehnal davům srocujícím se před mší na Svatopetrském náměstí. Vůbec poprvé také prostřednictvím britské rozhlasové stanice BBC pronesl v angličtině poselství anglicky hovořícím věřícím, kterým popřál šťastné Vánoce.

Benedikt XVI., papež

„Pane, splň svůj slib. Zlom klacky mučitelů, spal hlučné boty (vojáků), skoncuj s časy kabátců potřísněných krví. Vzdáváme ti díky za Tvou dobrotu, ale ještě Tě prosíme: ukaž svou moc a prosaď, aby ve světě převládala tvá pravda, tvá láska, království spravedlnosti, lásky a míru.“

Benedikt XIV. se také modlil za to, aby zavládlo mezi lidmi opravdové bratrství. „Pomož nám, abychom poznávali tvou tvář jeden v druhém, v těch, kteří nás potřebují, v těch, kteří trpí nebo jsou opuštěni, ve všech lidech, a abychom žili s tebou jako bratři a sestry a stali se rodinou, tvou rodinou,“ pronesl papež.  

Půlnoční mše se sloužila i v Betlémě - místě narození Krista

V doprovodu izraelské jízdy opustil latinský patriarcha Jeruzalém a vydal se na tradiční procesí směrem do Betléma. Tisíce křesťanů mezitím zaplnily město, kde se podle tradice narodil Ježíš. Půlnoční mši v kostele svaté Kateřiny přiléhající k bazilice Narození Páně sledovaly i špičky palestinské samosprávy včetně prezidenta Abbáse.

Avšak i patriarcha musel projet kontrolním stanovištěm v bezpečnostní bariéře oddělující palestinský západní břeh. V době neobvyklého sucha měl Fuád Tval také jedno netradiční přání. „Doufáme v to samé jako loni: v lásku a mír. Letos ale přidáme i jiné přání. Ať Bůh připojí k míru a spravedlnosti také trochu deště,“ přimlouval se patriarcha.

Latinský jeruzalémský patriarcha Fuád Tval
Zdroj: ČT24
Autor: Fadi Arouri, Pool