Ekvádor uznal existenci Palestiny, Uruguay se brzy přidá

Quito - Ekvádor uznal existenci Palestiny jako nezávislého státu. Připojil se tak k dalším jihoamerickým zemím, jako je Brazílie, Argentina a Bolívie. Uruguay se ke stejnému kroku chystá počátkem příštího roku. Izrael nad tím vyjádřil politování. Podle Spojených států je každá jednostranná akce kontraproduktivní. Palestina usiluje o samostatný stát v hranicích území, které Izrael obsadil v roce 1967. Má zahrnovat západní břeh Jordánu, východní Jeruzalém a pásmo Gazy.

Ekvádorský prezident Rafael Correa podepsal „oficiální uznání ekvádorské vlády svobodného státu Palestina v hranicích z roku 1967“, tedy z doby před okupací Izraelem. Židovský stát nad uznáním Palestiny třemi jihoamerickými státy vyslovil politování. Odmítavě se vyjádřily i Spojené státy, podle nichž je každá jednostranná akce kontraproduktivní. Palestinský stát má vzniknout v hranicích, které byly stanoveny v roce 1967. Podle těchto hranic zahrnují palestinská území západní břeh Jordánu (Předjordánsko), východní Jeruzalém a pásmo Gazy. Izrael v roce 1967 palestinská území okupoval, východní Jeruzalém pak anektoval a celý Jeruzalém prohlásil za své věčné a nedělitelné hlavní město.

K vytvoření samostatného palestinského státu mají směřovat mírové rozhovory na Blízkém východě, které s Izraelem i s Palestinci vedou Spojené státy. Letos v září ale dialog uvízl na mrtvém bodě kvůli tomu, že Izrael odmítl prodloužit moratorium na výstavbu v židovských osadách na palestinských územích. Palestinci bez zastavení židovské kolonizace svých území odmítají znovu zasednout k jednacímu stolu.