Evropané trávili Vánoce na letišti, Australané na pláži

Paříž - Podobu Vánoc mnoha lidí ve světě určovalo počasí. Sníh v Evropě uvěznil stovky cestujících v letištních halách, nejvíce v Bruselu a Paříži. Během dnešního dopoledne se už situace vrací k běžnému provozu. Chaos panoval i na silnicích v Dánsku, Rakousku i Německu. Naproti tomu u protinožců v Austrálii lidé v plavkách slaví u stromku přímo na pláži. Tisíce křesťanů zaplnily také město Betlém na palestinském západním břehu. Tam se podle tradice narodil Ježíš. Půlnoční mši za účasti špiček palestinské samosprávy tam vedl latinský jeruzalémský patriarcha Fuád Tval a vyzýval k návratu míru na Blízkém východě.

Štědrý večer na letišti: takto nečekaně strávily Vánoce stovky lidí v Evropě. Sněhová bouře a 25 centimetrů nového sněhu zastavily mezinárodní linky v Bruselu. Třetinu všech letů zrušila i Paříž, kde na letišti zůstalo uvězněno asi tři sta lidí. Mezi nimi i mnoho věřících na cestě do Vatikánu nebo do Betléma. Pro ty se v letištní kapli konala improvizovaná bohoslužba. „Nikdy předtím jsem takové Vánoce nezažil. Nikdy na to nezapomenu. Je to i lekce pro budoucnost. Už nikdy si nebudu rezervovat let na Štědrý den,“ podotkl jeden z cestujících.

Některým se podařilo uniknout z mrazivého sevření včas. Například do Austrálie, kde si Vánoce užívají přímo na pláži. „Mluvil jsem právě se svojí rodinou, v Anglii bylo v noci minus pět stupňů. Je to skvělá změna ležet v písku a opalovat se,“ konstatoval turista James Elliott.

Na pláži Bondi v Sydney se každoročně slaví den Slunce. Letos lidi k moři vylákaly téměř třicetistupňové teploty. „Nejvíc lidí přijde po svátečním obědě. Většinou jich je tady padesát až sto tisíc,“ řekl Drew Lambert. Léto v zimě na opačné straně zeměkoule vábí čím dál víc turistů z Evropy. Na Vánoce na pláži se sem sjíždějí mladí cestovatelé s batohy z celého světa.