Končí jedna velká éra. Americká politika bude po 63 letech bez jména Kennedy

New York - V americké vysoké politice brzy skončí jedna velká éra. Až 3. ledna zasedne nový Kongres, nebude v něm po 63 letech nikdo ze slavného rodu Kennedyů. Jeho poslední zástupce, člen Sněmovny reprezentantů Patrick Kennedy, své místo v nedávných volbách neobhajoval. Uzavřel tak tradici, kterou zahájil v roce 1947 pozdější prezident John F. Kennedy.

V dobách největší slávy měli Kennedyovi prezidenta a dva senátory

Podle deníku The New York Times posledním činným politikem v proslulém klanu, který má v USA zřejmě nejblíže k obdobě královské rodiny, je Bobby Shriver. Ani on již ale neobhajoval místo starosty kalifornské Santa Moniky. Zůstává tam však nadále alespoň členem městské rady. „Je to rodina, která kdysi měla prezidenta a dva senátory, a nyní jim zbyl jen starosta ze Santa Moniky,“ řekl listu Darrel West z Brookingsova institutu. „Jde o dost dramatický úpadek, který je příznačný pro úpadek liberalismu,“ dodal.

Právě mezi jeho zastánce Kennedyové vždy patřili. Za jejich ústupem ze slávy ale kromě stále konzervativnější americké společnosti je i únava. Alespoň v případě Patricka Kennedyho, který se chce navrátit ke klidnějšímu životu. Za jeho rozhodnutím ale zřejmě přinejmenším částečně je i to, že se mu nikdy nepodařilo vystoupit ze stínu svého otce Edwarda Kennedyho. Jeden z velikánů americké politiky, který byl bez několika měsíců senátorem nepřetržitě 47 let, zemřel loni v létě.

Edward Kennedy patřil mezi nejvlivnější členy horní komory amerického parlamentu v dějinách země. Byl posledním velikánem v rodině, jejíž stopa byla v politice i společenském životě poválečných Spojených států nepřehlédnutelná a zároveň tragická. Jeho bratři John a Robert byli zavražděni. Jeden jako prezident země, druhý jako uchazeč o nominaci na něj a senátor. Neštěstí potkalo i Johna, syna zavražděného prezidenta. V roce 1999 zahynul v troskách letadla.

Tragická událost poznamenala i Edwardův život. V roce 1969 řídil vůz, který se zřítil do vody z malého můstku v letovisku Chappaquiddick v Massachusetts. Kennedy se zachránil, ale jeho spolujezdkyně Mary Jo Kopechneová utonula. Kennedy byl později odsouzen na dva měsíce s podmínkou na rok a ztratil naději, že se stane americkým prezidentem. Přesto se později neúspěšně pokusil získat nominaci Demokratické strany.

Americká politika bude bez Kennedyů jiná

Jeho syn Patrick na něco takového nemohl pomýšlet zřejmě ani v duchu. V Kongresu sice zaznamenal nějaké úspěchy, podle NYT byl ale známý hlavně svým jménem a problémy se závislostí na lécích. Sám nicméně slova o konci Kennedyů odmítá. Poukazuje třeba na to, že někteří členové klanu se například angažují v ochraně životního prostředí.

Ústup rodiny z výsluní je i přesto nepopiratelný. Stejně jako to, že americká politika bez Kennedyů bude prostě jiná. „Není to tak, že by přítomnost Kennedyů ve Washingtonu byla neodmyslitelnou ingrediencí pro přežití republiky. Ale pro lidi, již si pamatují první Kennedye, představovali jistotu kontinuity. Zvláště teď, kdy je americká politika rozdělenější a svárlivější,“ podotkl politolog Ross Baker z Rutgersovy univerzity.