Africké země hrozí Pobřeží slonoviny silou

Abuja/Abidžan – V Pobřeží slonoviny se stupňuje napětí kvůli krizi po prezidentských volbách. Mezinárodní společenství v čele s OSN uznalo za vítěze listopadových voleb kandidáta opozice Alassana Ouattaru, který nyní sídlí v abidžanském hotelu Golf. Uchýlil se tam hned po volbách a střeží jej na 800 příslušníků mírových sil OSN. Outtara dnes vyzval obyvatelstvo země, aby od pondělí započalo generální stávku. Ta má dosavadního prezidenta Laurenta Gbagbu přinutit k odchodu. Západoafrické země navíc Gbagbovi pohrozily, že pokud se nevzdá moci, použijí proti němu vojenské síly. Gbagbovo letadlo dnes také na letišti Basilej-Mulhouse, kde stálo kvůli opravám, Francie zablokovala ve prospěch Ouattary. Kvůli hrozícímu násilí už do sousední Libérie uprchlo čtrnáct tisíc lidí.

Světová organizace je znepokojená nad stovkami zatčených a tucty případů mučených a zmizelých osob v době politických nepokojů po listopadovém hlasování. V sobotu Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky oznámil, že registruje 14 tisíc občanů Pobřeží slonoviny, kteří po prezidentských volbách uprchli do východní Libérie. „Jejich počet roste, je mezi nimi mnoho žen a dětí,“ dodal úřad. Vyzval humanitární agentury, aby poskytovaly více pomoci, kterou potřebují nejen běženci, ale i venkované, kteří utečence přijímají.

Štědrovečerní poselství Alassane Ouattara národu:

0„Po tolika dlouhých letech krize si lidé v Pobřeží slonoviny zaslouží radovat se z našeho demokratického pokroku. Bývalý prezident Laurent Gbagbo se však rozhodl rozpoutat nové kolo násilí a nejistoty, a přitížit tak každodennímu utrpení lidí.“

Vláda dosavadního prezidenta Gbagba páteční hrozbu západoafrických států rozhodně odmítla. Mluvčí Gbagbovy vlády Ahoua Don Mello hrozbu označil za „nepřijatelnou“ a charakterizoval ji jako „komplot západního bloku vedeného Francií“. „Lid Pobřeží slonoviny se zmobilizuje proti tlaku ze zahraničí, který pobuřuje jeho vlastenectví,“ prohlásil Don Mello. Varoval také sousední státy, že mají v Pobřeží slonoviny miliony svých přistěhovalců a že intervence proti tomuto státu se pro ně stane „útokem na vlastní lidi“.

Západ hrozí násilím, pokusí se však ještě o smír, Gbagbo je překvapen 

Mluvčí Gbagbovy vlády Ahoua Don Mello:

„Překvapilo nás, že došlo k takové eskalaci sankcí a zaujetí postojů proti Pobřeží slonoviny kvůli volebnímu sporu. Je to velmi nespravedlivé.“

Výzva je první, která je podložená hrozbou „oprávněného použití síly“ proti Gbagbovi. Summit však vyšle do Abidžanu tříčlennou delegaci afrických prezidentů ve snaze přesvědčit Gbagba, aby ustoupil dobrovolně a nenutil sousední státy použít sílu. Delegace má do Abidžanu dorazit v úterý a mají ji tvořit prezidenti Beninu Boni Yayi, Kapverdských ostrovů Pedro Pires a Sierry Leone Ernest Koroma. „Pokud bude výzva, o níž nelze vyjednávat, odmítnuta, společenství nebude mít jinou možnost než přijmout veškerá dostupná opatření včetně legitimního použití síly, aby byly splněny tužby lidu Pobřeží slonoviny,“ zní poselství summitu, které má trojice prezidentů tlumočit.

Mezinárodně uznávaný vítěz voleb Ouattara již v pátek vyzval armádu, aby se podřídila jeho velení a zastavila „zvěrstva“ páchaná na obyvatelstvu. Podle údajů Výboru OSN pro lidská práva bylo při násilných útocích, které vypukly po volbách, zabito kolem 200 lidí. Volby tak prohloubily krizi v zemi, kterou rozdělila občanská válka v letech 2002 až 2003. Mezinárodní společenství, včetně Evropské unie a USA, dává Ouattarovi za pravdu a tlačí na Gbagba, aby odstoupil. Gbagbo se však v úterý znovu prohlásil prezidentem Pobřeží slonoviny. Do země přitom pozval mezinárodní komisi, aby prošetřila výsledky voleb. Ouattarův mluvčí to ve středu odmítl jako zdržovací taktiku.