Paříž a Londýn pátrají po příčinách dopravního chaosu

Paříž/Londýn/Bratislava - Evropská letecká i železniční doprava se dnes většinou vrátila k normálnímu provozu, který v minulých dvou dnech vážně narušila nepřízeň počasí a leckde i nedostatečná připravenost na zimní období. Letištní prostory v Paříži, v Bruselu i v Londýně vyklidili nedobrovolní vánoční nocležníci a místní úřady začínají zkoumat, kdo za vzniklý chaos nese vinu.

Zejména ve Francii vznikly kvůli počasí velké problémy, když na pařížském letišti Roissy-Charles de Gaulle strávilo štědrovečerní noc na 300, podle některých zpráv ale až 2 000 lidí. Chaos podle francouzského tisku způsobil nedostatek chemické látky užívané k rozmrazování povrchu letadel. Provoz mohl být obnoven až poté, co byla během soboty do Paříže z USA urgentně dopravena mimořádná zásilka. Francouzské ministerstvo dopravy dnes oznámilo, že ze vzniklé situace vyvodí důsledky. Prvním krokem má být sestavení komise, která příčiny vánočních nepořádků podrobně prozkoumá.

Ministr navrhuje centrální sklad rozmrazovacích prostředků

Zakročit proti letištní správě se chystá i britská vláda. Reaguje tak na velká zpoždění na londýnském letišti Heathrow, která v předvánočních dnech údajně způsobila nedostatečná příprava na zimu. Společnost BAA, která letiště spravuje, neměla podle britského ministra dopravy Philipa Hammonda dostatek chemických látek ani mechanizace na boj se sněhovou záplavou. Ministr navrhl, aby byl vytvořen centrální sklad rozmrazovacích prostředků pro všechna britská letiště.

Podle Hammonda by měla být BAA za nepohodlí způsobené cestujícím pokutována, ale zachrání ji možná nedostatečná legislativa. Hammond dnes v listě The Sun upozornil, že zákony dávají úřadům možnost pokutovat správu letiště za porušení bezpečnostních pravidel, nikoli ovšem za špatný úklid sněhu.

Na Slovensku musely být kvůli stoupající Moravě uzavřeny přechody

Ve střední a jihovýchodní Evropě působí problémy zvýšené hladiny řek, které po předvánočním oteplení zaplnila voda z tajícího sněhu. Problémy se nevyhnuly Slovensku, kde se hladina řeky Moravy na slovensko-rakouské hranici zvýšila natolik, že dnes musely být uzavřeny hraniční přechody.

Nefunguje přechod spojující rakouské Hohenau a Moravský Svätý Ján, uzavřen byl i přívoz mezi Angernem a Záhorskou Vsí. Už v sobotu byl na českém toku Moravy ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku vyhlášen první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost.

Fréza čistí povrch letiště Berlin-Schönefeld, kde uvázla letadla společností z celé Evropy.
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Gero Breloer