Soul tvrdě odpoví na agresi KLDR

Soul - Jižní Korea je připravena tvrdě odpovědět na jakoukoli agresi ze strany svého severního souseda. Prohlásil to v projevu k národu jihokorejský prezident I Mjong-bak. Své spoluobčany zároveň vyzval, aby zůstávali jednotní. Vzájemné rozpory podle něj zemi oslabují, čehož by komunistická KLDR mohla využít.

„Nemůžeme si dovolit rozpory mezi mnou a vámi tváří v tvář hrozbě naší národní bezpečnosti. V sázce jsou naše životy a přežití našeho národa,“ prohlásil jihokorejský prezident v rozhlasovém projevu. „Když ukážeme, že držíme pospolu, Sever se neodváží nás napadnout. Jejich vůle k útoku ochabne,“ dodal. 

V projevu se vrátil k březnovému incidentu, kdy severokorejské torpédo potopilo jihokorejskou válečnou loď. Zemřelo tehdy 46 Jihokorejců. Prezident řekl, že Jižní Korea nezareagovala na tuto událost dost rázně a hlavně jednotně. To podle něj způsobilo, že se KLDR odvážila vypálit rakety na ostrov Jonpchjong. 

I Mjong-bak proto vyzval k tvrdšímu přístupu proti Severní Koreji. „Nyní jsme zjistili, že můžeme odvrátit válku a zajistit mír jen tehdy, pokud se provokace setkají s tvrdou odplatou,“ prohlásil. 

Jižní Korea se na případné další útoky ze strany Severní Koreje připravuje. Soul si myslí, že by Pchjongjang mohl příští rok napadnout pět jihokorejských ostrovů. Jižní Korea proto také zintenzivňuje vojenská cvičení. To poslední bylo vůbec největší v historii.