Na řecké ambasádě v Římě zneškodněna nálož

Řím – Na různá velvyslanectví v Římě byly dnes doručeny podezřelé balíčky. Výbušniny byly nalezeny na ambasádě Řecka, pyrotechnici obsah balíčku zneškodnili. Na ambasádách Monaka, Venezuely, Maroka, Dánska, Švédska, Ukrajiny, Finska a Albánie šlo o planý poplach. Minulý týden vybuchly v italské metropoli nálože, zaslané v balíčcích, na velvyslanectvích Chile a Švýcarska. K jejich odeslání se přihlásila italská anarchistická skupina.

Pyrotechnici dnes zasahovali na devíti ambasádách poté, co zde byly nalezeny podezřelé balíčky. Výbušninu nakonec našli jen na řeckém zastupitelském úřadu. Nikdo nebyl zraněn. „Velvyslanectví bylo evakuováno a zaměstnanci se shromáždili v dostatečné vzdálenosti od budovy,“ informoval mluvčí ambasády. Nejnověji experti zkoumali i podezřelé zásilky na finské ambasádě ve Vatikánu a na albánském zastupitelském úřadu v Římě. I zde však šlo o planý poplach.

Podobné útoky přitom Řím zažil už minulý týden, když na velvyslanectví Chile a Švýcarska explodovaly zásilkové bomby. Ty zranily dva lidi. K útokům se přihlásili italští anarchisté.

Řecká nálož byla totožná s dříve objevenými

Italská policie upřesnila, že dnešní nálož byla totožná s těmi, které minulý týden explodovaly na chilském a švýcarském velvyslanectví. Podezřelé balíčky byly ve skutečnosti žluté obálky, do nichž se balí křehké předměty. Uvnitř pak byla krabička na CD s rozbuškou. Balíček přišel na řeckou ambasádu už na Štědrý den, na velvyslanectví ho ale otevřeli až dnes.

Řecko podobné útoky zasáhly v listopadu. Podezřelé balíčky byly adresovány několika velvyslanectvími v Aténách a úřadům v zahraničí, mimo jiné i německé kancléřce Angele Merkelové, francouzskému prezidentovi Nicolasi Sarkozymu a italskému premiérovi Silviu Berlusconimu. Útoky v Řecku, při nichž byla zraněna jedna osoba, přičítá řecká policie místním anarchistům.

Švýcarská ambasáda v Římě
Zdroj: AP Photo
Autor: Lukas Lehmann