V Íránu oběsili špiona a kontrarevolucionáře

Teherán - V Íránu oběsili muže, kterého soud uznal vinným ze špionáže pro izraelskou tajnou službu Mossad. Íránec Alí Akbar Sijádat podle obžaloby několik let za úplatu předával zpravodajcům informace o íránských vojenských aktivitách. Zatčen byl před 2 lety, když se snažil i s manželkou ze země uprchnout. S Mossadem byl údajně v kontaktu od roku 2004. Popraven byl také jeden opoziční aktivista. Oba byli oběšeni v teheránské věznici Evín. Muslimský zákon šaría špionáž trestá smrtí.

Při výslechu se Sijádat přiznal, že Izraelcům předal informace o íránských vojenských aktivitách. Inkasoval za to v přepočtu 1,1 milionu korun a k tomu navíc 7 000 dolarů (134 000 korun) za každý kontakt s izraelskými protějšky. Scházel se s nimi prý při „obchodních cestách“ v Turecku, Thajsku a Nizozemsku. Informace předával v digitalizované podobě.

Kromě Sijádata byl dnes v Evínu popraven také opoziční aktivista Alí Saremí. Byl odsouzen za „účast na aktivitách kontrarevoluce“. Íránská exilová opoziční organizace Lidových modžáhedů v Paříži Saremího popravu označila za podlý čin. Třiašedesátiletý Saremí s přestávkami strávil 24 let svého života ve věznici. Poprvé byl uvězněn roku 1982, naposledy v roce 2007, když předtím navštívil syna v jednom z iráckých táborů modžáhedů. Před Evínem prý bylo ráno zatčeno několik lidí, kteří proti popravě protestovali. Mezi zadrženými jsou údajně také Saremího dcera, manželka a sestra.

Írán a Izrael jsou nepřáteli od íránské islámské revoluce z roku 1979. Teherán informuje pravidelně o zatýkání proizraelských špionů. Před deseti lety bylo v Íránu usvědčeno ze špionáže deset íránských Židů. Byli odsouzeni až ke 13 letům vězení, ale byli propuštěni po kratší době.

Zprávy íránské televize
Zprávy íránské televize