Ženy v Afghánistánu už řídí auta

Kábul - Nový afghánský parlament se má sejít příští měsíc. Proti výsledkům parlamentních voleb ale opozice protestuje, což komplikuje život afghánské vládě. Země přitom potřebuje před plánovaným začátkem stahováním spojeneckých vojsk pevné vedení. I přes politické tahanice se ale v Afghánistánu blýská na lepší časy. Stále více prostoru tu dostávají ženy.

Západ v Afghánistánu masivně investuje do rekonstrukce a vzdělávání žen. Ty se tak ve společnosti, kterou tradičně řídí muži, mohou dokonce osamostatnit, což by bylo dřív nemyslitelné. Příkladem je i 24letá Šavana. Má tři děti a živí je úplně sama. „Jsem nadšená, protože jsem žena a sama uživím rodinu,“ říká Šavana. Vydělává především na solárních vysoušečích. To ji vynese v přepočtu 12 000 korun měsíčně, což je dvakrát víc, než vydělá průměrný Afghánec. Dokonce si staví nový dům. „Nikdy jsem si nemyslela, že můžu mít tohle všechno,“ dodává Šavana.


Opravdovou raritou je i farmářka Sarvanez. Ta má své vlastní skleníky a zaměstnává dokonce muže. Navíc si jako jedna z prvních žen v provincii dokonce udělala řidičský průkaz. Libuje si: „Když jsem poprvé usedla za volant, byla jsem nadšená, i muži kolem mne.“

To, že jsou na tom tyto ženy lépe než miliony Afghánců, kteří jsou bez práce a žijí v naprosté bídě, ale nemusí trvat věčně. Tlak Tálibánu na udržení tradiční mužské společnosti neutuchá a Afghánistán je na rozcestí. Pokud spojenci neuspějí s investicemi a reformami, čeká zemi hořký návrat do minulosti.