Výbuchy v Římě - italští anarchisté jednali na pokyn z Řecka

Řím – Italská policie dnes oznámila, že italští anarchisté, kteří se přihlásili k výbuchům na zahraničních ambasádách v Římě, jednali na výzvu svých řeckých kolegů. Ti stojí za explozemi dopisových bomb na velvyslanectvích v Aténách, ke kterým došlo už v listopadu. Italská Neformální anarchistická federace (FAI) dnes uvedla, že chce projevit solidaritu se zadržovanými řeckými anarchisty a šířit „revoluční násilí“.

Včera objevila italská policie na řeckém velvyslanectví v Římě zásilku, v níž byla bomba. Pyrotechnici ji zneškodnili, nikdo nebyl zraněn. Minulý čtvrtek explodovaly zásilky navíc na chilském a švýcarském velvyslanectví, zraněni byli dva lidé.

Ve všech případech šlo o stejný typ bomby. Balíček tvořila žlutá obálka, jaká se používá k balení křehkých předmětů. Obsahoval krabičku na CD s rozbuškou.

Řecko zasáhly útoky s dopisovými bombami už v listopadu. Balíčky byly tehdy zaslány 14 velvyslanectvím v Aténách a úřadům v zahraničí, mimo jiné i německé kancléřce Angele Merkelové, francouzskému prezidentovi Nicolasi Sarkozymu a italskému premiérovi Silviu Berlusconimu. K útokům se přihlásila anarchistická skupina The Conspiracy Nuclei of Fire. Ta tehdy také vyzvala anarchisty v Řecku i dalších zemích, aby následovali jejího příkladu.

V souvislosti s útoky v Řecku zadržela policie v listopadu dva mladé Řeky. Oba čelí obvinění z trestných činů spojených s terorismem. Před soudem stanou 17. ledna společně s dalšími 11 podezřelými osobami ze skupiny.