Brněnské vědkyně vyvíjejí hydrogel, který slepí zlomeniny

Brno - Brněnské vědkyně vyvíjejí látku, která má zcela změnit léčbu zlomenin. Hydrogel, na němž pracují, by v budoucnu lékař měl vstříknout injekcí ke zlomené kosti. Látka by ji měla spojit, navíc svým obsahem hojivých látek urychlovat srůstání. Odbornice z Vysokého učení technického dokončily základní výzkum. „Teď nás čekají klinické testy na zvířatech,“ cituje MF Dnes Lucy Vojtovou z výzkumného týmu. Lidem by prý látka mohla pomáhat za deset let.

Hydrogel, jemuž vědci přezdívají lepidlo kostí, vyvinuly chemičky Lenka Michnová a Ludmila Mravcová pod vedením Vojtové. „Za pomoci našeho původního gelu se pacient bude moci léčit téměř za pochodu,“ řekla Vojtová. U mnoha typů zranění prý umožní nahradit dnešní mnohatýdenní léčbu ambulantním zákrokem. Hydrogel zlomenou kost slepí za několik vteřin. Měl by pomoci i v léčbě kloubních zranění.

Výhodou je podle Vojtové to, že složení látky lze ušít na míru pacientovi podle jeho stáří i typu zranění. „Může spojovat kost jen týden, ale i dva roky. Pak se látka rozpadne na vodu a oxid uhličitý,“ řekla listu. Dodala, že u části zlomenin nahradí gel i šrouby, které je třeba po zahojení operativně vyjímat.

Vědkyním by v příštích letech měl vývoj látky usnadnit Středoevropský technologický institut (CEITEC), který má za peníze Evropské unie v Brně vytvořit nové zázemí pro vědu. „Tak špičkové vybavení laboratoří bychom si nemohli nikdy dovolit. Určitě to urychlí i vývoj našeho lepidla kostí,“ řekla Vojtová.

Rentgen
Rentgen