Írán oznámil sestřelení nepilotovaných letadel „západních špionů“

Teherán – Írán tvrdí, že jeho Revoluční gardy sestřelily v oblasti Perského zálivu dva západní špionážní bezpilotní letouny. Polooficiální tisková agentura Fars cituje velitele letectva, podle kterého Íránci v minulosti sestřelili mnoho jiných výzvědných letadel. Toto je prý ale poprvé, kdy o tom informují. Dálkově řízené stroje západní koalice operují převážně v Iráku a Afghánistánu, ale podle velitele narušují také íránský prostor.

„Mnoho špionážních a hlídkových letadel našich nepřátel bylo sestřeleno (našimi silami)… Sestřelili jsme také dvě špionážní letadla v Perském zálivu,“ řekl podle agentury Reuters velitel vzdušných sil Revolučních gard Amír Alí Hadžizáde. „Ale tentokrát je to poprvé, co to oznamujeme,“ prohlásil. Neupřesnil, kdy byly zmíněné letouny sestřeleny, popsal je nicméně jako „západní špionážní nepilotované“ stroje.

„Západ disponuje kapacitou, kterou nelze ignorovat, zejména družicemi, nebo například špionážními letouny, jež mohou pořizovat snímky,“ řekl Hadžizáde.

Výzvědná letadla nebo bezpilotní letouny se obvykle účastní zahraničních armádních operací v Iráku a Afghánistánu, pronikla však podle něj také několikrát na území Íránu.