Rusko doporučilo dočasně přestat používat letadla Tu-154B

Moskva - Ruská agentura pro dohled v dopravě doporučila leteckým společnostem, aby dočasně přestaly používat stroje Tu-154B. Jde o důsledek sobotní nehody letounu tohoto typu na Sibiři. Opatření má platit, dokud nebudou vyšetřeny příčiny této nehody a nebudou podniknuty kroky ke snížení rizika. Sobotní havárie se odehrála na letišti v sibiřském Surgutu. Letadlu místních aerolinií se 128 osobami na palubě se po narolování na startovací dráhu vzňal jeden motor. Skoro všichni cestující a členové posádky byli evakuováni. Následně vybuchla jedna palivová nádrž.

Nehoda si vyžádala tři oběti na životech, 43 lidí utrpělo zranění. V nemocnici v Surgutu zůstává 30 raněných. Stav jednoho je vážný a stav osmi středně těžký. Příčina neštěstí nebyla zatím oznámena. Vyšetřovatelé posuzují spolu s jinými hypotézami i možnost, že šlo o teroristický čin. Dnes mají k dispozici i dvě nalezené černé skříňky se záznamy komunikace pilotů letadla.

Letoun Tu-154B je verzí stroje Tu-154, který byl páteří flotily sovětského a postsovětského civilního letectví. Tupolevy 154 byly do ní poprvé zařazeny v 70. letech. Po řadě havárií stárnoucích letadel společnost Aeroflot z bezpečnostních důvodů všechny tyto stroje vyřadila. Poslední let s Tu-154 uskutečnila loni. Vládním Tu-154 cestovala loni 10. dubna i delegace čelných představitelů Polska v čele s prezidentem Lechem Kaczyńským. Stroj se zřítil při pokusu o přistání v husté mlze u západoruského Smolensku a všichni na palubě zahynuli.

Tato středně velká letadla však zůstávají hlavní součástí leteckého parku menších společností po celém Rusku i v dalších zemích bývalého Sovětského svazu.