Byznys s láskou – námluvy přes internet

Washington - Internetové seznamky jsou dobrý byznys. Například největší on-line server eHarmony hlásí každoroční růst o 10 až 15 procent a pro rok 2011 plánuje obrat kolem 2 miliard dolarů. Kromě finančních úspěchů si ale seznamky připisují úspěchy i ve vztazích. Tento americký server tvrdí, že 2 procenta svateb v USA ročně jsou páry, které se seznámily právě v on-line seznamce.

Nebývalou popularitu nabírá ve Spojených státech seznamka po internetu. „Děláme všechno pro to, aby klienti mohli vstoupit do vztahu, který bude dostatečně silný a vydrží do konce jejich života,“ říká vedoucí výzkumu on-line seznamky eHarmony Gian Gonzaga.

Hodíme se k sobě, miláčku?

Server eHarmony byl založen v roce 2000 Gregem Forgatchem a Neilem Clarkem Warrenem, psychologem a autorem knih o vztazích. Ten přes 35 let pracoval jako klinický psycholog a manželský poradce. Své zkušenosti pak zúročil při vytváření on-line seznamky. Vytvořil totiž po sérii výzkumů model, který předpoví, jaký partner se k danému jedinci hodí. Právě tento "model kompatibility" je nyní základem on-line seznamky.

Po vyplnění dotazníku systém sám podle zadaných charakteristik najde nejvhodnějšího partnera. Podle serveru se denně vdává nebo žení díky seznámení na eHarmony 542 lidí. Server funguje v USA, Austrálii, Velké Británii a Kanadě.

Osamělý jedinec, který se chce seznámit, musí za registraci na serveru zaplatit poplatek. Zadá pak své údaje, připojí fotku a pak už může netrpělivě očekávat, jaké mu systém nabídne partnery. Asistenti zase pomohou, jak protějšky nenápadně oťuknout. „Když najdete v databázi okruh lidí, kteří vám vyhovují, pomůžou vám asistenti ho rychle prosít, a postupně tak zacílit na nejlepšího člověka,“ vysvětluje Kirk Nebel. 

Ten si na seznamce dokonce našel svou budoucí ženu Samantu. I ta si internetovou seznamku chválí: „Měla jsem pocit, že za mě dopředu spoustu věcí vyřešili a já už se mohla zaměřit na detaily partnera. Takhle nějak jsem si to představovala.“

Pozitivní příklady táhnou a eHarmony hlásí roční nárůst zájemců o 10 až 15 procent. I když počet manželství párů, které se potkaly na seznamce, roste, není pravidlem, že zde každý objeví lásku svého života. Gian Gonzaga z eHarmony varuje: „Lidé někdy kladou příliš velký důraz na vnější přitažlivost a přehlížejí dlouhodobé kvality partnera. To může být rychlá cesta do pekel.“

Manželství z internetové seznamky
Manželství z internetové seznamky