USA nabízejí Gbagbovi azyl

Washington/Abidžan - Spojené státy nabídly azyl Laurentu Gbagbovi, který se odmítá vzdát úřadu prezidenta Pobřeží slonoviny. Pokud rezignuje, zajistí mu Washington důstojný odchod. Nabídka je ale časově omezená. Američtí diplomaté tak chtějí přispět k vyřešení krize v zemi, která má od sporných listopadových voleb prezidenty dva. Do země přijeli krizi vyřešit i prezidenti tří afrických zemí.

„Pokud hledá prezident Gbagbo důstojné východisko, pak zůstáváme připraveni mu v tom pomoci. Ale zatím neexistují žádné náznaky, že je připraven odejít,“ prohlásil nejmenovaný činitel americké vlády. „Chceme, aby odešel. Pokud bude (Gbagbo) chtít přijet do naší země, samozřejmě to přivítáme jako možný způsob řešení současné situace,“ prohlásil zástupce amerického ministerstva zahraničí. Gbagbo má v Americe dokonce příbuzné, ti žijí ve státě Georgia. Prezident ale zatím na nabídku nezareagoval.

Stejně jako nevyslyšel výzvy tří afrických prezidentů, kteří přijeli do Pobřeží slonoviny krizi vyřešit. Do země k jednáním nejdříve dorazil keňský premiér Raila Odinga, který nyní reprezentuje Africkou unii. Během dne se k němu připojili prezidenti Beninu, Kapverd a Sierry Leone. „Snažíme se zajistit mírové řešení celé záležitosti. Nechceme, abychom pro zklidnění situace v Pobřeží slonoviny museli používat vojenské prostředky,“ potvrdil keňský premiér po setkání, jehož průběh popsal jako „užitečný“.

Hospodářské sdružení západoafrických států (ECOWAS) prohlásilo, že použije „legitimní sílu“, pokud Gbagbo odmítne odejít. Zástupce sdružení na otázku novinářů, zda ECOWAS ultimátum k odchodu zopakuje, odpověděl, že žádné diskuse již pokračovat nebudou. Kabinet Gbagbova oponenta Alassana Ouattary dodal, že toto je poslední šance k poklidnému odchodu s imunitou.

Afričtí prezidenti pomalu ztrácejí trpělivost

ECOWAS v prosinci pohrozilo Gbagbovi vojenskou intervencí, pokud nepředá moc svému protivníkovi Alassanu Ouattarovi, kterého většina afrických i světových velmocí uznává za vítěze voleb. Gbagbo se úřadu ale vzdát nehodlá. Prezident to zopakoval o víkendu během televizního projevu, ve kterém varoval Ouattaru, aby se nespoléhal na to, že z něj cizí armády udělají prezidenta.

Raila Odinga, premiér Keni

„Budeme usilovat o mírové vyřešení povolební krize a také o dostatečné bezpečnostní záruky pro prezidenta Gbagba a jeho spolupracovníky, pokud budou souhlasit s předáním moci.“

Přestože se zástupci delegace afrických států nechali slyšet, že další vyjednávání odmítají, podle zdrojů BBC by prezidenti mohli Gbagbovi připravit několik nabídek. Pokud nechtěný politik včas odstoupí, obdrží nejen amnestii, ale také nepřijde o své finanční prostředky.