Gbagbo chce jednat. Prolomí ledy?

Abuja - Dosavadní prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo souhlasí s dalším jednáním o mírovém řešení politické krize, kterou v zemi vyvolaly listopadové prezidentské volby. Po pondělní misi západoafrické delegace v zemi to dnes v prohlášení sdělili prostředníci mezi oběma stranami.

Gbagbo „souhlasil s jednáním o mírovém řešení krize, bez předběžných podmínek,“ uvedli podle agentury AFP. Zároveň prý také slíbil, že okamžitě ukončí blokádu hotelu Golf v Abidžanu, prozatímního sídla jeho politického protivníka, který dosud ohrožovaly Gbagbovy síly.

Listopadové prezidentské volby v Pobřeží slonoviny vyhrál podle ústřední volební komise Gbagbův rival Alassane Ouattara. Za vítěze voleb ho považuje také většina světových mocností. Dosavadní prezident však výsledky hlasování zpochybnil a funkce se nechce vzdát. Hospodářské sdružení západoafrických zemí (ECOWAS) mu v prosinci pohrozilo vojenskou intervencí, pokud se úřadu nevzdá. Výměnou za pokojné předání moci údajně má být amnestie. Gbagbo ale několikrát zopakoval, že odstoupit nehodlá.

Zástupci ECOWAS, prezidenti Beninu, Kapverd a Sierry Leone, se v pondělí společně s keňským premiérem Railou Odingou, zastupujícím Africkou unii, setkali s Gbagbou. Předseda ECOWAS Goodluck Jonathan dnes sdělil, že ani druhá návštěva krizi nevyřešila. „Pořád se nacházíme ve slepé uličce,“ uvedl. Hledání řešení podle něj zřejmě nějakou dobu potrvá. Další činitel ECOWAS však v případě neúspěchu rozhovorů intervenci nevyloučil.

Podle Ouattarova tábora rozhovory selhaly a zbývá silové řešení. Od konce voleb, které po občanské válce před osmi lety měly tuto západoafrickou zemi sjednotit, zahynulo podle OSN nejméně 170 lidí.