Argentinští zloději vybrali banku policii přímo před nosem

Buenos Aires - Ve velkém stylu pojali vyloupení banky zloději v Buenos Aires. Nejprve vykopali 30 metrů dlouhý, odvětrávaný a osvětlený tunel. Tím se pak dostali do banky, kde se zmocnili obsahu až 140 bezpečnostních schránek, a odnesli si tak až 6 milionů dolarů. Policie přitom během krádeže banku několikrát kontrolovala.

Na Nový rok vnikli do pobočky Banco Provincia tři zloději. Využili toho, že banka byla zavřená. Celý víkend strávili otvíráním a vybíráním až 140 bezpečnostních schránek. Na krádež se přišlo až v pondělí, kdy banka po svátcích znovu otevřela. Představitelé banky nemohli říct, jak velkou kořist si zloději odnesli, protože klienti nemusejí sdělovat, co do bezpečnostních schránek ukládají.

Loupež byla pečlivě připravená – zloději si pronajali prázdný dům v blízkosti banky už loni v červnu a celé měsíce strávili kopáním tunelu vedoucího do místnosti s bezpečnostními schránkami. Tunel měl výztuhy, větrání i světla. Policie zatím nevylučuje ani možnost, že zloději měli v bance nějakého komplice.

Policie nemá v tomto případě ani trochu čisté svědomí. Poplašné systémy spustily alarm už ve čtvrtek 30. prosince a do pondělí, kdy byla krádež zjištěna, ještě dvakrát. Policisté pokaždé přijeli, zkontrolovali zavřený vchod a odjeli. Ve sklepení mezitím zloději otevírali schránky s penězi, šperky a cennými papíry.

Před pobočkou banky se v pondělí shromáždily stovky klientů, kteří požadovali své úspory a zablokovali blízkou ulici na protest proti pomalosti, s jakou odpovědné úřady potvrzovaly, které schránky byly vyloupeny. Po krizi z roku 2001 začalo mnoho Argentinců ukládat své úspory raději do bezpečnostních schránek než na běžné účty, aby o peníze znovu nepřišli.

Rozzuření klienti vykradené banky
Rozzuření klienti vykradené banky