Rekordní tuňák stál přes sedm milionů

Tokio – První letošní specializovaná dražba na tokijském rybím trhu přinesla rekord. Tuňáka vážícího 342 kilogramů koupili dva zájemci za rekordní částku 396 000 dolarů (7,4 milionu korun). Cena překonala rekord z roku 2001, kdy se podobná ryba prodala v přepočtu zhruba za čtyři miliony korun.

Tuňáka letos koupili stejní zájemci, kteří toho nejdražšího získali i v dražbách v předchozích dvou letech. „Byla to mimořádně velká ryba, ale cenou jsme všichni překvapeni,“ řekl představitel dražební firmy.

Obří rybu získaly jedna z nejluxusnějších restaurací z tokijské čtvrti Ginza a podnikatelská firma z Hongkongu, která vlastní řetězec sushi barů. „Kvalitní tuňák se v Hongkongu a Číně výborně prodává a tohle je výjimečný kus,“ říká zástupce hongkongského řetězce.

Tuňáka rybáři ulovili u pobřeží severního Japonska v oblasti proslulé vysokou kvalitou ryb. Maso tuňáka obecného patří k nejlahodnějším a syrové je používáno k výrobě sushi, jehož Japonci snědí nejvíce na světě.

Především v Atlantiku a ve Středozemním moři ale tuňák patří k ohroženým druhům a ekologičtí aktivisté vyzývají k zákazu jeho lovu. Osmdesát procent tuňáků ulovených ve Středozemním moři přitom kupuje právě Japonsko.

Dražba tuňáků v Japonsku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24