Kvůli WikiLeaks mají tajné služby zjišťovat, zda jsou zaměstnanci šťastní

Washington - Spojené státy chtějí předejít případným dalším únikům dat, jaká zveřejňuje server WikiLeaks. Obama proto nařídil zpravodajským službám, aby zavedly nové, agresivnější postupy proti hrozbě úniků tajných informací. Součástí plánu má být i zavedení programů, jež odhalí nespokojené státní zaměstnance, kteří by mohli inklinovat k prozrazení utajovaných informací. Informuje o tom televize NBC.

Vláda zaslala americkým zpravodajským agenturám 11stránkový dokument, ve kterém žádá pracovníky zpravodajských agentur, aby vymysleli způsob, jak odhalit změny v chování státních zaměstnanců, kteří mají přístup k tajným datům. „Pro zajištění utajovaných informací a národní bezpečnosti je nutné zavést silnou kontrašpionáž a ochranné postupy,“ říká dokument. 

Podle textu, který má televize NBC k dispozici, by měli psychiatři a sociologové zjišťovat, zda jsou státní zaměstnanci šťastní, nebo zda mají deprese a jsou podráždění. Z toho by se pak mělo odvozovat, nakolik jsou důvěryhodní.

Dokument se také agentur ptá, zda využívají detektory lži nebo zda sledují zaměstnance, kteří neobvykle často cestují do zahraničí. Zpráva rovněž zjišťuje, jestli zpravodajské služby sledují, zda zaměstnanci, a to i ti bývalí, navštěvují stránky WikiLeaks nebo OpenLeaks. Agenti zpravodajských služeb by měli podle návrhu kabinetu také pátrat po veškerých kontaktech státních zaměstnanců s médii. 


Dokument si můžete přečíst ZDE.


Vláda se chce vznikem nového programu bránit proti vnitřním hrozbám v rámci americké administrativy. Chce tak předejít podobným nepříjemnostem, v jakých se americká diplomacie ocitla poté, co server WikiLeaks zveřejnil tajné diplomatické depeše. Ty přitom zřejmě unikly právě přes nespokojeného a frustrovaného člověka, který pro vládu pracoval. Podezřelým z krádeže dat je 23letý armádní analytik Bradley Manning, který sloužil v Iráku. 

„To je paranoia, a ne bezpečnost,“ komentuje ale pro NBC snahy americké vlády odborník na bezpečnost Steven Aftergood. Ten si například nedovede představit, jak budou tajné služby zjišťovat, zda jejich bývalí zaměstnanci sledují stránky WikiLeaks. Dodává navíc, že některé postupy, které dokument vyžaduje, už dávno zpravodajské agentury používají.