Smrt nejmladšího šáhova syna šokovala exilové Íránce

Boston/Dubaj - Záplavu projevů zármutku i hněvu vyvolala mezi íránskými emigranty úterní sebevražda nejmladšího syna posledního íránského šáha Mohammada Rezy Pahlavího. Smrt 44letého Alího Rezy Pahlavího v jeho domě v americkém Bostonu prožívají mnozí členové íránských komunit po celém světě i jako symbol ztráty posledního pouta s érou před rokem 1979, kdy islámská revoluce svrhla šáha podporovaného Západem.

Princ Alí Réza Pahlaví studoval na univerzitě v Harvardu. Zastřelil se údajně kvůli depresím z vývoje v Íránu a ztráty otce a sestry Lejly. Ta zemřela v roce 2001 na předávkování drogami. Jeho otce svrhla Islámská revoluce v roce 1979, o rok později zemřel v exilu. Předtím byl v nepřítomnosti odsouzen zvláštním islámským revolučním soudem k trestu smrti

Na oficiálním webu staršího syna posledního íránského šáha, Cyruse Rezy Pahlavího, jemuž zesnulý mladší bratr přenechal roli vůdčí osobnosti íránského exilu, se objevila řada příspěvků, které by mohly posloužit jako studie frustrace íránských emigrantů. Mnohé ze zaslaných vzkazů totiž kromě projevů soustrasti vyjadřují i hněv nad tím, že si islámská teokracie vládnoucí v Íránu stále udržuje pevnou kontrolu v zemi a sny emigrantů o návratu do Íránu zůstávají vzdálené.

Poslední íránský šáh Mohammad Rezá Pahlaví se svou manželkou Farah Díbovou
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24