Austrálie trpí: K povodním se přidaly lijáky

Brisbane - Severovýchod Austrálie čelí dalším vydatným dešťům. Nové srážky ještě zhorší rozsáhlé povodně, které zasáhly území velké jako Francie a Německo dohromady. Hladina stále stoupá na řece Balonne poblíž hranic se státem Nový Jižní Wales, nejhůře bude zřejmě postiženo město St. George, které bude podle úřadů zaplaveno z 80 procent. Katastrofa si podle policie od konce listopadu vyžádala 10 lidských životů a postihla 200 tisíc lidí, voda zaplavila kolem 1 200 domů, přes 10 tisíc dalších poškodila.

Obyvatelé centrální a jižní části Queenslandu si neoddechnou minimálně do víkendu. V Rockhamptonu už hladina řeky překročila výšku devíti metrů a pesimistická předpověď meteorologů slibuje, že bude dál stoupat.

Anna Blighová, premiérka státu Queensland:

„Vymyká se to všemu, co jsme dosud zažili. Prostředky, které máme vyhrazené pro podobné případy, nejspíš nebudou stačit.“

0

Oblast o ploše milionu čtverečního kilometru vláda označila za postiženou přírodní katastrofou. Záplavy uzavřely několik desítek uhelných dolů, omezily dopravu i vývoz této komodity ze země a nejspíš poženou cenu uhlí i oceli vzhůru. Mimo provoz je 75 procent queenslandských dolů. Podle těžařů potrvá týdny, než se podaří šachty vysušit.

Potrvá ještě několik týdnů, než voda zcela ustoupí. Poté bude možné určit škody, které se již nyní odhadují na více než pět miliard australských dolarů (94 miliard korun).