Štrasburk odmítl doživotní zákaz Paksasovy kandidatury

Štrasburk - Litva porušila evropské smlouvy, když zakázala bývalému prezidentovi Rolandasu Paksasovi kandidovat v parlamentních volbách. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, nepřiznal mu ale žádné odškodné. Paksas byl zbaven funkce v roce 2004, když ho litevský soud uznal vinným ze zneužití pravomoci za to, že nelegálně pomohl získat občanství ruskému obchodníkovi. Od roku 2009 je Paksas europoslancem a vůdcem opoziční populistické strany Pořádek a spravedlnost. Ta má ve 141členném parlamentu 18 křesel.

Paksas byl sesazen po 15 měsících u moci kvůli korupčnímu skandálu okolo jeho sponzora, ruského obchodníka Jurijuse Borisovase. Litevská justice tehdy rozhodla, že vyzradil státní tajemství, porušil ústavu a ústavní přísahu a že do smrti nesmí kandidovat v prezidentských ani parlamentních volbách. Paksas se proti svému sesazení a doživotní nezvolitelnosti odvolal právě k soudu Rady Evropy ve Štrasburku.

Rolandas Paksas:

„Dnes bylo obnoveno moje právo utkat se ve volbách. V roce 2012 budu kandidovat do parlamentu a naše strana vyhraje.“

0

Podle Štrasburku nedokázala Litva přesvědčit o tom, že nezvratný a doživotní zákaz Paksasovy kandidatury je adekvátní, soud nicméně nezpochybnil závažnost událostí, které vedly k prezidentovu sesazení. Soud sice nemůže Litvu přinutit ke zrušení zákazu, signatáři Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod z roku 1950 se ale zavazují, že budou rozhodnutí soudu respektovat.

Rolandas Paksas
Rolandas Paksas