Soud donutí děti starat se o rodiče

Peking - Čína zvažuje přijetí zákona, který by dětem přikazoval pravidelné návštěvy svých starých rodičů. Senioři by se pak v případě, že se o ně nikdo nestará, mohli obrátit na soud. Péče o matku a otce je součástí čínské kultury, avšak stěhování za prací a vysoké pracovní vytížení rodinné vazby zpřetrhaly. Seniorů přitom v Číně stále přibývá. Přes šedesát let má celá osmina populace.

Letitá politika jednoho dítěte v Číně si vybírá svou daň, víc než polovina populace čínských seniorů nad 60 let žije sama. A to v zemi, kde je tradice postarat se o své stárnoucí rodiče tradicí. Číňani se ale stěhují za prací a nemohou se tak často o své rodiče starat. Ty se teď ale péče budou moci domáhat přímo u soudu. Počítá s tím připravovaný zákon.

„Staří rodiče se budou moci domáhat práva, když je jejich děti nenavštěvují a netráví s nimi dost času,“ říká Wu Ming z čínského ministerstva pro místní záležitosti. „V minulosti se soudy takovými případy nezabývaly, teď to ale bude jiné,“ dodává.

Novela zákona navíc počítá i s penzemi a zdravotní péčí pro lidi nad 80 let. V Číně žije 167 milionů lidí starších 60 let a milion lidí, kterým je víc než 80. Nemá se ale o ně kdo starat, přes 130 milionů Číňanů se podle studií odstěhovalo od rodičů daleko za prací.