Zemřel laoský generál – hrdina a zrádce z Vietnamu

Washington - V americkém exilu zemřel v jednaosmdesáti letech laoský generál Vang Pao. Pro jedny je to uznávaný vojevůdce a hrdina vietnamské války, pro druhé zrádce národa a zločinec. Během vietnamské války bojoval v řadách americké tajné služby CIA proti komunistům. Po prohrané válce musel z Laosu odejít a vyvedl z něj i tisíce svých soukmenovců.

Generál Vang Pao je kontroverzní osoba. Byl vůdcem laoského etnického menšinového kmene Hmongů, kteří byli v zemi pronásledováni. Hmongové svého generála dodnes milují, tisíce jich totiž po skončení války vyvedl do exilu. Dodnes ho proto považují za svého vůdce. 

Pro některé je ale Vang Pao zrádce, který zběhl na špatnou stranu. Za války ve Vietnamu totiž spolupracoval se CIA, chtěl tak odvrátit vítězství komunistů v Laosu. Jeho lidé bojovali po celé zemi, podařilo se jim narušit vietnamské zásobovací linky. Nakonec ale válku generál prohrál. A Hmongové, kteří si už dřív stěžovali v Laosu na útlak, za spojenectví s Američany tvrdě zaplatili. 

George Washington hmongského národa

Hmongové

Jsou etnická menšina, která převážně žije v hornaté oblasti Vietnamu, Laosu a Thajska. Jejich počet se odhaduje na 4-5 milionů. Většina jich přitom žije v Číně, zhruba 800 000 ve Vietnamu, 450 000 v Laosu a 150 000 v Thajsku.

Hmongové hovoří vlastním jazykem. Dělí se na „bílé Hmongy“ a „zelené Hmongy“. Mnoho Hmongů se účastnilo odboje proti laoské komunisticko-nacionalistické straně Pathet Lao, po válce ve Vietnamu proto tisíce z nich musely emigrovat. Většina se jich usídlila v USA, dodnes jich tam žije 300 tisíc.

Přesto má ale generál své obdivovatele. Někdejší šéf CIA William Colby označil generála Paa za „největšího hrdinu vietnamské války“. Právník Mark Reichel pak o něm říká: „Je to jednoznačně George Washington hmongského národa. Stal se jím už v době, kdy ještě ani netušil, kdo to George Washington vůbec byl.“ 

I po prohrané válce ve Vietnamu ale provázely osobu generála kontroverze. Objevily se informace, že během vietnamské války sháněl peníze na zbraně mimo jiné i pašováním opia. V roce 2007 se měl údajně pokusit o puč v rodné zemi. Spolu s devíti muži prý chtěl se zbraněmi v ruce svrhnout vládu v Laosu. Soud ho ale nakonec osvobodil.

Možná i proto laoskou vládu nechala jeho smrt chladnou. „Byl to obyčejný člověk, takže na to vůbec nebudeme reagovat,“ uvedl mluvčí laoské vlády.

Generál Vang Pao
Generál Vang Pao