Hajlující pes zlobil Němce

Berlín – Němce natolik za druhé světové války pobuřoval hajlující finský pes, že proti jeho majiteli chtěli rozpoutat štvavou kampaň. Kříženec finského obchodníka na pozdrav zvedal packu. Němci to ale brali jako zesměšnění nacistického pozdravu a znevážení osoby Adolfa Hitlera. Obchodníka proto chtěli zneškodnit.

Pes finského obchodníka s léky Tora Borga přitom takhle zdravil už při nástupu Hitlera k moci v roce 1933. Obchodníkova manželka, původem z Německa, ho dokonce tehdy po nacistickém vůdci pojmenovala. To ale netušila, jaké by z toho mohly být problémy.

V roce 1941 si totiž hajlujícího křížence všiml německý vicekonzul ve Finsku Willy Erkelenz. Ten o psím imitátorovi Hitlera informoval v dopise německé úřady. 

Borg pak musel vše jít vysvětlit na německou ambasádu. Před úředníky se snažil celou věc zlehčit, ujišťoval, že se kříženec nikdy nepokoušel dělat nic, co by mohlo být považováno za urážku německé říše. 

Němci to ale brali jinak. Případem se dokonce zabývala německá vláda a několik ministerstev. „Pouze několik měsíců před útokem na Sovětský svaz neměli úředníci nic lepšího na práci, než vést štvavou kampaň proti psovi,“ říká německý historik Klaus Hillenbrand. 

Němci chtěli odstřihnout lékárníka od dodávek zboží, aby zkrachoval. Chtěli ho také postavit před soud. Nenašel se ale nikdo, kdo by proti psovi svědčil. Celý případ nakonec vyzněl do ztracena. Teď ho ale oživili němečtí historici, kteří v archivech našli diplomatickou poštu, která se případem zabývá. 

Borg zemřel v 60. letech v roce 1959. Jeho společnost se později přejmenovala na Tamro Group, která je nyní předním skandinávským distributorem léčiv.