Sociální nepokoje v Alžírsku si vyžádaly již dvě oběti

Alžír – Dva mrtvé a čtyři sta zraněných si vyžádaly nepokoje v Alžírsku, při nichž obyvatelé již týden protestují proti vysoké nezaměstnanosti a zvyšování cen základních potřeb. Údaje poskytnul alžírský ministr vnitra Dahú uld Kablíja, podle něhož jsou mezi zraněnými tři stovky policistů. Protestuje se i v Tunisku.

První obětí nepokojů byl osmnáctiletý Alžířan, který zemřel v pátek při střetu v provincii Masíla. Zasáhla ho prý střela z policejní pušky a zemřel na místě. Policisté se pokoušeli zastavit dav, který se snažil proniknout na poštu a úřad podprefektury ve městě Ajn Hadžil. Druhý muž zemřel v Bú Smáílu západně od hlavního města po přímém zásahu do hlavy.

K vysokému počtu raněných ministr řekl, že policie dostala příkaz nedopustit, aby se protesty šířily. „Mezi policisty je 300 raněných, v táboře jejich protivníků pak necelých sto,“ řekl.

Nepokoje se z metropole rozlévají po celé zemi

V hlavním městě Alžíru protesty trvají asi týden. Nyní se z metropole se přelévají i do venkovských provincií. V Alžírsku se ceny mouky nebo oleje v uplynulých měsících zdvojnásobily, například kilogram cukru nyní stojí v přepočtu 37 korun. Míra nezaměstnanosti se podle vlády pohybuje pod deseti procenty, nezávislé organizace ji však odhadují na 25 procent. Vláda již ohlásila čtyřletý plán investic na zlepšení životních podmínek a vytvoření nových pracovních míst.

Kabinet uvolnil rezervní zásoby potravin a ministr řemesel a malého podnikání Mustafá bin Báda ve čtvrtek jednal s obchodníky. Ministr sportu a mládeže Hášimí Džiar zase dostal za úkol přizvat mládež k dialogu. Bin Báda viní obchodníky z toho, že ženou ceny nahoru před připravovanou revizí účetnictví. Čtyřem velkým distributorům oleje bylo zakázáno dále zvyšovat ceny. V rozhlase bin Báda prohlásil, že začátkem příštího týdne se situace na trhu zlepší. Vláda chce zavést fixní rozpětí zisku ze základních potravin, mezi nimiž bude olej a cukr.

Bouří se i Tunisko

Od poloviny prosince jsou z téhož důvodu v ulicích studenti a další občané sousedního Tuniska. Nepokoje v Tunisku si vyžádaly už tři oběti. K původním studentským protestům se postupně připojili také zaměstnanci v sektoru služeb. Protestují kvůli nedostatku pracovních míst a omezování osobní svobody.