Legenda, chartista, gentleman. Tak píše o Dienstbierovi zahraniční tisk

Berlín -  O smrti českého politika a disidenta Jiřího Dienstbiera informovala také nejvýznamnější světová média. Nekrolog mu věnovaly světové zpravodajské agentury Reuters, AP nebo AFP. O smrti prvního postkomunistického ministra zahraničí Československa vysílalo televizní zpravodajství v Německu, Rakousku a na svých webových stránkách píší největší americká média, včetně New York Times. Událost z prosince 1989, kdy tehdejší šéfové diplomacií Československa a západního Německa Dienstbier a Genscher společně přestřihli ostnatý drát na hranici mezi oběma státy, připomínají německá média v souvislosti s úmrtím českého politika nejčastěji.

Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung označil Dienstbiera označil za jeden ze symbolů pádu Železné opony. List Die Welt zas zveřejnil úryvek z kondolenčního dopisu šéfa německé diplomacie. Podle rakouské veřejnoprávní televize ORF byl Jiří Dienstbier legendárním pražským politikem.

Chorvatský nedělník zase o Dienstbierovi psal jako o disidentovi, který byl na Balkáně kontroverzní osobností: „Jako koordinátor OSN pro lidská práva byl u chorvatské veřejnosti poněkud nepopulární kvůli svým častokrát prosrbským názorům,“ uvedl deník Večernij List.

Šéf německé diplomacie Guido Westerwelle se domnívá, že s Jiřím Dienstbierem ztrácí Česko i Evropa velkého demokrata a přesvědčeného bojovníka za lidská práva. Napsal to v kondolenci k sobotnímu úmrtí prvního polistopadového československého ministra zahraničí. Zprávu o smrti třiasedmdesátiletého senátora prý německý ministr přijal „s velkým zdrcením“.

Hanse-Dietricha Genscher, bývalý německý ministr zahraničí:

„S Jiřím Dienstbierem jsem ztratil velkého přítele. Nejen Česká republika, ale celá Evropa je jeho smrtí chudší,“

Podle Westerwelleho byl Dienstbier spolu s Václavem Havlem tváří nového demokratického Československa ve světě. „My Němci nikdy nezapomeneme, jak Jiří Dienstbier spolu s Hansem-Dietrichem Genscherem stříhal železnou oponu na německo-české hranici, a na jeho nezaměnitelný přínos k usmíření mezi oběma našimi národy,“ dodal ministr v kondolenčním dopise adresovaném jeho českému protějšku Karlu Schwarzenbergovi, jehož text zveřejnilo německé ministerstvo zahraničí.

Sehrál důležitou roli v sametové revoluci roku 1989 jako blízký spolupracovník Václava Havla, napsala agentura AP ve zprávě o Dienstbierovi. Agentura AFP ho označila za vůdčí postavu antikomunistické opozice a do povědomí se zapsal především jako ten, kdo spolu se svým německým kolegou Hansem-Dietrichem Genscherem 23. prosince 1989 symbolicky odstranil ostnatý drát na československo-německé hranici.

Agenturní nekrolog převzal i jeden z nejnavštěvovanějších světových vyhledávacích serverů Yahoo. Zprávu o úmrtí přinesly taky New York Times i americká televize CBS, která zmínila i Dienstbierovo hostování na univerzitách v Kalifornii, Severní Karolíně a Jeruzalémě.