Írán pozatýkal špiony, kteří měli zabít jaderného fyzika

Teherán - Írán tvrdí, že pozatýkal síť špionů pracujících pro izraelskou tajnou službu Mossad. Státní televize citovala ministerstvo tajných služeb, podle kterého tito agenti nesou odpovědnost za vraždu íránského jaderného experta, univerzitního vědce Masúda Aliho Mohammadího.

„Síť špionů a teroristů napojených na Mossad byla zničena. Byla za vraždou Masúda Mohammadího,“ informovala dnes íránská televize. Profesor zemřel loni v lednu. Když vycházel z domu, explodovala bomba v zaparkovaném motocyklu. Mohammadí se podílel na íránském jaderném programu a Írán už loni spekuloval o tom, že se mohl stát snadným terčem zahraničních tajných služeb.   

Západní znalci z oboru ale tvrdí, že profesor byl teoretický fyzik a zabýval se kosmologií a kvantovou fyzikou. Jeho práce prý nijak nesouvisela s íránským jaderným programem.   

Íránská opozice si pak myslí, že za smrtí Mohammadího může stát sám íránský režim, protože profesor patřil ke stoupencům opozičního vůdce Míra Hosejna Músávího a jeho jméno bylo na seznamu 240 pedagogů Teheránské univerzity podporujících Músávího.