Po nepokojích zavřela tuniská vláda školy

Tunis - Vláda v Tunisku nařídila uzavřít školy a univerzity a zastavit veškeré vyučování za to, že se mladí lidé zapojili do protestů proti nezaměstnanosti a nedostatku příležitostí pro absolventy. Účastníky demonstrací označil tuniský prezident Zín Abidín bin Alí v televizním projevu za teroristy. Zároveň ale slíbil vytvoření nových pracovních míst. O víkendu zemřelo při střetech nejméně 14 lidí, protesty mají pokračovat i příštích dnech.

Nepokoje v Tunisku trvají od poloviny prosince, kdy se šestadvacetiletý mladík pokusil o sebevraždu upálením poté, co mu policie zabavila stánek, který byl jeho zdrojem obživy. Převážně mladí lidé protestují proti nezaměstnanosti a nedostatku pracovních příležitostí pro absolventy. Vláda nepokoje označuje za záležitost ojedinělých extremistů. Důvodem uzavření škol je údajně potřeba prošetřit, kdo studenty k nepokojům vyburcoval.

„Protesty mají na svědomí maskované gangy, které útočí v noci na vládní budovy i na civilisty. Je to teroristický čin, který nebude přehlížen,“ uvedl dnes bin Alí. Zároveň ale slíbil vytvoření 300 000 nových pracovních míst do roku 2012. Podle prohlášení ministra komunikací vláda již vyčlenila na ekonomická opatření v přepočtu pět miliard dolarů (95 miliard korun).

Ve městech Kaserín a Rdžeb se dnes smuteční průvody při pohřbech obětí nepokojů proměnily v nové protesty. Nepokoje zasáhly také hlavní město Tunis, ve kterém protestovali studenti proti brutálním policejním zátahům. Podle zpravodaje agentury Reuters policie obklíčila stovky studentů v univerzitním kampusu. Jeden student byl údajně zraněn a osm jich bylo zatčeno. Studenti se s policií střetli také ve městě Kajruván na západě země.