KLDR bude do pěti let hrozbou pro USA

Peking - Severní Korea bude do pěti let představovat pro Spojené státy hrozbu, pokud komunistická diktatura nebude pod kontrolou. Na tiskové konferenci v Pekingu to dnes prohlásil americký ministr obrany Robert Gates, který je na návštěvě Číny. V této souvislosti se zmínil o severokorejském vývoji mezikontinentálních balistických raket a snaze Pchjongjangu rozšířit kapacitu jaderných zbraní.

Gates rovněž prohlásil, že jihokorejská trpělivost pro chování KLDR slábne. Pro Pchjongjang nyní podle něj nastal čas, aby ukázal, že je připraven dohodnout se se svým jižním sousedem. Z očekávaných dohod uvedl moratoria na testování raket a jaderných zbraní.

Gates také připomněl, že Čína sehrála prospěšnou roli při zmírňování napětí v oblasti. Dodal, že KLDR bude příští týden důležitým tématem washingtonské schůzky čínského prezidenta a jeho amerického protějšku Baracka Obamy.

KLDR v současné době disponuje 800 balistickými střelami a více než tisícovkou raket různého doletu. Zároveň prodala střely i technologii do zámoří, předním kupcem se stal Írán. Severokorejské rakety středního doletu mohou zasáhnout cíle vzdálené až 3 000 kilometrů, to znamená hrozbu nejen pro Jižní Koreu, ale také pro Japonsko a americkou základnu na ostrově Guam.

Severokorejští pohraničníci zastřelili pět uprchlíků

Severokorejští pohraničníci zabili pět lidí, kteří se pokusili uprchnout ze Severní Koreje do Číny. Uprchlíky přitom pronásledovali až na čínské území. O incidentu informoval jihokorejský tisk, podle něhož se stalo poprvé, že by severokorejští vojáci při podobném pronásledování překročili hranice. Jihokorejci proto spekulují, že severokorejská pohraniční stráž dostala nové instrukce.

Podle jihokorejského tisku byli uprchlíci ze severokorejského města Hesan v provincii Janggangdo a na čínskou stranu přešli loni 14. prosince přes zamrzlou pohraniční řeku Ja-lu-ťiang (korejsky Amnokgang). Severokorejci je pronásledovali a na čínské straně pět z uprchlíků zabili. Další dva lidi, kteří byli při útoku zraněni, pak odvlekli zpět do Severní Koreje.