Velká voda zaplavila historické centrum města Wertheim

Wertheim (Německo) - Velká voda zaplavila v noci na dnešek historické centrum německého města Wertheim, které leží na řece Mohan. Město a jeho obyvatelé se však na vodní přívaly dobře připlavili. Situace na rozvodněných tocích Německa se jinak většinou postupně uklidňuje. Meteorologové ovšem varují, že až do konce týdne se očekávají vydatné deště, a tedy i opětné zvýšení hladin vodních toků. Na řece Odře se stále s napětím očekává, jak se na výšce hladiny projeví kry, které do řeky míří z jejího přítoku Varty.

„Napršet by mohlo do soboty 20 až 50 litrů vody na čtvereční metr, lokálně až 70 či 80 litrů. To je hodně i samo o sobě, ale v nynější povodňové situaci to může způsobit obzvlášť značné škody,“ řekl Jens Hoffmann z německé meteorologické služby. K tomu je podle něj třeba připočítat, že na horách ve středním Německu leží ještě dost sněhu, jehož rychlé tání může situaci na vodních tocích dále zhoršit.

Spolková země Durynsko se na to připravuje vypouštěním přehradních nádrží, aby se zvýšila jejich jímací kapacita, uvedl zemský ministr životního prostředí Jürgen Reinholz.

Ledoborce musí odstranit kry

Ve východoněmecké zemi Braniborsko se vodní stavy příliš nezměnily. Několik zaplavených ulic v tamních obcích zůstává uzavřeno. Na řece Odře lidé s napětím sledují, jak se projeví pohyb uvolněných ledových ker z Varty, která se vlévá do Odry. Kry by se totiž mohly nahromadit, a vytvořit tak bariéru stojící v cestě volnému průtoku vody. Zabránit tomu mají čtyři ledoborce.

Na některých úsecích Odry stále platí nejvyšší čtvrtý stupeň povodňového nebezpečí. Totéž platí i pro řeky Sála a Černý a Bílý Halštrov ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko. Situaci by však měly uklidnit mrazivé teploty, neboť hlavní příčinou vzedmutých hladin německých řek byl v uplynulých několika dnech rychle tající sníh.

Situace se stabilizovala také v Sasku sousedícím s Českou republikou. Téměř všude tam voda opadá.

Mírnější následky, než se původně očekávalo, měla velká voda pro obyvatele obcí kolem Rýna. V Koblenci, kde se do veletoku vlévá řeka Mosela, povodňová vlna kulminovala v pondělí odpoledne. Hladina ale zůstala půl metru pod předpokládanými osmi metry. I tak se ale mnoho ulic a sklepů ve městě ocitlo pod vodou.

V obcích podél Mosely už začaly odklízecí práce. Přestože má na západě Německa i pršet, s dalším vzestupem hladiny se v příštích dnech nepočítá, protože mezitím už sníh roztál.

Evakuace v Koblenci
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Michael Probst