Američani zůstanou, když bude Kábul chtít

Kábul – Jednotky USA zůstanou v Afghánistánu i po roce 2014, pokud o to tamní vláda požádá. Přislíbil to v Kábulu americký viceprezident Joe Biden. Američani budou i po roce 2014 pomáhat místním vojákům a policii při výcviku. Odpovědnost už ale ponesou sami Afghánci.

Americký viceprezident Joe Biden dnes v Kábulu řekl, že pokud o to Afghánistán požádá, zůstanou Američané v zemi i po roce 2014. „Neodejdeme, když si to nebudete přát. Nemáme v úmyslu vládnout Afghánistánu. Za to odpovídá afghánský národ sám,“ ujistil po schůzce s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím Biden. Američané by po roce 2014 Afgháncům prý pouze pomáhali s výcvikem.

Biden dnes v Kábulu navštívil vojenské výcvikové středisko. USA do výcviku Afghánců za letošek a loňský rok investují 20 miliard dolarů (380 miliard korun). Spojenci chtějí, aby do konce letošního roku bylo vycvičeno 300 tisíc afghánských vojáků a policistů. Uchazeči o práci v bezpečnostních složkách jsou často negramotní, z už vycvičených policejních a armádních poddůstojníků umí číst a psát jen 35 procent. I proto se výcvik soustředí i na výuku psaní a čtení.

Karzáí s Bidenem se na dnešní dvouhodinové schůzce bavili hlavně o předávání moci Afgháncům. USA chtějí letos v létě začít stahovat první ze skoro 100 tisíc svých vojáků. Bojové operace mezinárodních sil mají být ukončeny podle původního plánu do konce roku 2014.