Centrum Moskvy vylidněno kvůli ultranacionalistům

Moskva – Moskevská policie se obává násilných demonstrací ruských ultranacionalistů. Uzavřela proto centrum města a zadržela asi stovku lidí. Na dnešek totiž vyhlásilo takzvané Hnutí 11. prosince pochod na Kreml. Organizace se hlásí k demonstraci, která se 11. prosince konala v Moskvě poté, co po rvačce s kavkazskými přistěhovalci zemřel fanoušek Spartaku Moskva.

Ruská policie dnes uzavřela centrum Moskvy, kde se měla konat demonstrace ultranacionalistů. Ti protestní akci ohlásili na internetu, hrozili násilnými střety s policií. Během vánočních a novoročních svátků se na internetu zformovalo nacionalistické „Hnutí 11. prosince“, které zorganizovalo dnešní akci. Ultranacionalisté vyzývali k pochodu na Kreml, aby „svrhli antiruské diktátory a nastolili moc národa“. Na internetu se také objevil požadavek zpřísnění pobytového režimu přistěhovalců z Kavkazu a Střední Asie.

Policie evakuovala nákupní centrum ve středu metropole. Zablokovala Manéžní náměstí nedaleko Kremlu. Zadrženo bylo asi 100 lidí, mezi nimi i vůdci tří krajně pravicových hnutí: Vladimira Tora z Hnutí proti nelegální imigraci, šéfa hnutí Ruská cesta Alexeje Michajlova a Dmitrije Děmuškina ze zakázané organizace Slovanský svaz.

Rozbuškou etnických konfliktů v Moskvě byla smrt fanouška moskevského Spartaku Jegora Sviridova, kterého při rvačce zabila skupina kavkazských přistěhovalců. Následné demonstrace se 11. prosince zúčastnilo na pět tisíc protestujících, kteří vyvolávali hesla „Rusko pro Rusy“. Při pochodu demonstranti útočili na kolemjdoucí tmavé pleti.