Česká únoskyně musí vrátit syna do Rakouska

Vídeň - Rakouský soud nařídil 26leté Češce, která před Vánocemi v Linci unesla svého pětiletého syna, aby jej vrátila rakouskému otci, jemuž byl soudně svěřen do péče. Pokud žena chlapce nepřivede zpět, hrozí jí pokuta ve výši 2 000 eur (zhruba 49 tisíc korun). Jakmile matka obdrží vyrozumění o nynějším rozhodnutí rakouského okresního soudu, začne jí běžet třídenní lhůta, během níž musí chlapce přivézt zpět do Rakouska. České úřady mají na vyjádření šest týdnů. Otec je zatím se synem alespoň v telefonickém kontaktu.

Češka se ve středu 22. prosince v doprovodu své matky sešla se synem a jeho 36letým otcem na společné návštěvě vánočních trhů v Linci. Tam se synem zmizela a odjela s ním do domovského města poblíž polských hranic. Druhý den exmanželovi zatelefonovala, že ona i syn jsou v pořádku.

Podle rakouských médií bylo dítě v Česku svěřeno do výchovy matce. Otcův právní zástupce na konci prosince prohlásil, že podle unijního práva přísluší v tomto případě Rakousku rozhodovat o všech otázkách péče o dítě a právu matky ho navštěvovat. Dítě bylo rozhodnutím rakouského soudu svěřeno do péče otce v roce 2008. Toto rozhodnutí platí a hoch by se měl vrátit do Rakouska. Chlapcův otec už před Vánocemi vyjádřil naději, že matka „v zájmu dítěte“ sama povolí a dítě přivede, aby se mohlo vrátit do známého prostředí otcovy rodiny a mateřské školy.