V Evropě taje, v Americe mrzne a sněží

New York – Chladné počasí zasáhlo celé USA, sníh je hlášen ze všech států s výjimkou Floridy. Přes severovýchod země se přehnala další sněhová bouře, zrušeny byly stovky letů, desetitisíce domácností přišly o dodávky elektrického proudu a několik škol zrušilo vyučování. V jižních státech USA přetrvávají problémy na silnicích, kvůli ledovce tu od neděle zahynulo už 11 lidí. Stav nouze kvůli sněhu vyhlásily New York, Filadelfie nebo Boston.

V New Yorku napadlo přes noc 20 centimetrů sněhu, tři velká letiště ve městě a jeho okolí zrušila na 1 700 letů. Město, které po Vánocích zcela paralyzovala jiná sněhová bouře, během níž napadlo 50 centimetrů sněhu, už v úterý vyhlásilo kvůli počasí stav nouze. Newyorský starosta Michael Bloomberg vyzval řidiče, aby raději nevyjížděli. Zároveň je varoval, že pokud opustí svá auta uvízlá ve sněhu, město jim bude účtovat jejich odtah. Při vánoční kalamitě totiž uvízlá auta zablokovala hlavní silniční tahy a zpomalila úklid silnic. New York také prostřednictvím sociální sítě Twitter najímá lidi na odklízení sněhu.

Problémy se sněhem a mrazem přetrvávají i na jihu USA. V Georgii, v Mississippi, v Alabamě, v Tennessee a v obou Karolínách bylo uzavřeno několik škol. Úřady nadále doporučují řidičům nevyjíždět, protože mrznoucí déšť a sníh vytvořily na silnicích ledovku. Kamiony na některých dálnicích uvízly na více než 24 hodin, protože po zledovatělém povrchu nedokázaly jet.

Sněhová kalamita v USA
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Mike Groll