Frankfurt se obrnil proti velké vodě

Frankfurt nad Mohanem – Historické centrum Frankfurtu nad Mohanem už „olizuje“ povodeň. Velká voda už sahá k umělým protipovodňovým bariérám. Po Mohanu se záplavová vlna pomalu přesouvá. Zatímco v zatopeném Wertheimu se situace zlepšila, dál po proudu budou města čelit velké vodě až v pátek. Na povodeň se připravuje i historické univerzitní město Heidelberg ležící na řece Neckar.

Voda z Mohanu už od rána sahá k umělým protipovodňovým bariérám z plastových vaků, které chrání historické centrum Frankfurtu na západě Německa. „Voda dosahuje bezprostředně ke zdem a už je jí pár centimetrů,“ uvedl ráno mluvčí místních hasičů. „Zatím neumíme odhadnout, jak se to bude vyvíjet,“ dodal.

Dále na jih ve Wertheimu se situace pomalu zlepšuje. Ve středu byly zaplaveny dvě třetiny historického centra. Postižena byla asi tisícovka lidí a 400 budov. Německá meteorologická služba DWD předpovídá, že v samotném Wertheimu by mělo vydatně pršet od pátečního rána. Povodňová vlna by pak mohla zasáhnout i další obce dále po proudu řeky.

Heidleberg ohrožuje nejhorší povodeň od roku 2002, hladina řeky Neckar by mohla vyšplhat i nad 5 metrů. Město už staví podél historického centra ochranné zdi. Velká voda by měla dorazit v ranních hodinách. Pytle s pískem chrání v nejníže položeném úseku také spolkovou silnici 37 procházející Heidelbergem.

Vydatně prší i v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, ale v oblasti zatím panuje klid. Stoupat tam mají hlavně hladiny menších řek.