Europa? ptá se Klaus ve své nové německé knize

Norimberk – Nové dílo z pera českého prezidenta Václava Klause si nyní mohou vychutnat němečtí čtenáři. Klaus dnes na Norimberské akademii představil knihu svých německých textů z let 2005 až 2010 nazvanou Europa? Německým čtenářům má kniha pomoci udělat si vlastní představu o názorech hlavy českého státu, například na klimatické změny a na Evropskou unii, které se podle Klause i v zahraničí často dezinterpretují a démonizují.

„Já mám opravdu pocit, že mé názory jsou strašně karikovány a vytrhovány ze souvislostí. To se týká debat u nás v České republice, ale samozřejmě také v Německu,“ řekl český prezident po prezentaci knihy. Za výhodu považuje, že zveřejněné texty už vznikly v němčině a nemusely se překládat. „Já nemám rád takové ty přeložené texty, kde mizí jakákoli specifičnost autora,“ dodal.

Knihu Klausových textů vydalo nakladatelství Context. Rozdělena je na tři tematické celky - politika, ekonomie a „ismy“. Předmluvu k ní napsal někdejší německý prezident z let 1994-99 Roman Herzog, kterého Klaus dnes označil za německého politika jemu nejbližšího. Klaus ještě jako český premiér s Herzogem mimo jiné úzce spolupracoval při přípravě česko-německé deklarace z roku 1997, v minulých letech spolu sdíleli některé výhrady k hlubší integraci Evropské unie. Publikace o téměř 180 stránkách vyšla v nákladu 2 000 výtisků a podle šéfa vydavatelství Martina Klugera je o ni už nyní velký zájem a zřejmě bude nutné udělat dotisk.

To, že svou novou publikaci Klaus představil právě v Norimberku, byla podle něj náhoda. „Tady vznikl nápad vydat tu knihu, tady se našlo nakladatelství, tady se našla rychlá a snadná metoda, jak tuhletu knížku vydat. A pro mě bylo cenné se zase po mnoha letech vrátit do Norimberku,“ vysvětlil český prezident, který zde byl prý naposledy před 20 lety. Při vystoupení v zaplněném Mramorovém sále Norimberské akademie publiku prozradil, že má k Norimberku zvláštní vztah, neboť to bylo vůbec první město „kapitalistického Západu“, které ve svém životě navštívil.

Europa? není první publikací, která Klausovi v Německu vychází. V roce 1995 se němečtí čtenáři mohli například seznámit s názory tehdejšího českého premiéra v souboru Klausových přednášek z let 1993 až 1995 Tschechische Transformation und europäische Integration: Gemeinsamkeit von Visionen und Strategien (Česká transformace a evropská integrace: Společenství vizí a strategií). Před čtyřmi roky pak byla do němčiny přeložena jeho polemika s názory ekologů Modrá, nikoli zelená planeta, která u západních sousedů vyšla pod titulem Blauer Planet in grünen Fesseln (Modrá planeta v zelených poutech).

Václav Klaus se svou knihou Europa?
Václav Klaus se svou knihou Europa?