Agentura pro Galileo má za šéfa Itala – Češi se radují

Brusel – Agentura Evropské unie vznikajícího evropského družicového systému Galileo, která bude sídlit v Praze, dostane italského šéfa a Česko to vítá. Chce totiž prosadit silnější a rozsáhlejší agendu agentury, a to by mohlo být plus pro tuzemské podniky. Úřad, odkud se bude podle premiéra Nečase řídit jedna z nejšpičkovějších technologií světa, by se do pražských Holešovic měl stěhovat již v letošním, nebo příštím roce.

Úřad pro dohled nad evropským satelitním navigačním systémem Galileo, který bude sídlit v Praze v bývalé budově konsolidační agentury, dostal šéfa, po kterém naši vyjednavači toužili. Jeho vize do budoucna totiž počítá s mnohem širší agendou než doposud. Podle českého vládního zmocněnce pro Galileo Karla Dobeše na tom vydělají především tuzemské firmy. Pro unijní agenturu by mohly vyvíjet například různé aplikace. „Jde o byznys s nejvyšší přidanou hodnotou, výhledově díky němu mohou místní firmy, potažmo celá ČR, získat miliardy korun,“ vysvětlil Dobeš.

Česko o administrativní část agentury s desítkami zaměstnanců bojovalo několik let s více než desítkou států. Nakonec ve hře kromě Prahy zůstal jen nizozemský Noordwijk. Loni v prosinci pak padl definitivní verdikt, prohlašující za vítěze českou metropoli. „Z české republiky se bude řídit jeden z nejšpičkovějších technologických systémů v rámci EU,“ potvrdil tehdy premiér Nečas. Do Pražských Holešovic by se administrativa Galilea měla přesunout během letošního nebo příštího roku.

Podle WikilLeaks považuje německý expert Galileo za „hloupý nápad“

Evropský navigační systém Galileo je „hloupý nápad“, na který přišla Francie, aby navigaci využila k vojenským účelům nezávisle na USA. Myslí si to podle depeší z října 2009, které získal portál WikiLeaks, šéf jednoho z hlavních německých výrobců satelitní techniky. Obsah depeší dnes publikoval norský list Aftenposten.

Depeše, které byly odeslány do Washingtonu z amerického velvyslanectví v Berlíně, popisují názory Berry Smutného, šéfa německého výrobce satelitních technologií OHB Technology. „Myslím, že Galileo je hloupý nápad, který má hlavně sloužit francouzským zájmům,“ řekl podle kabelogramů Smutny. Jde podle něj o mrhání penězi evropských daňových poplatníků.