Jan Pavel II. bude blahořečen 1. května

Vatikán – Bývalý papež Jan Pavel II. bude blahořečen 1. května. Jeho nástupce v čele katolické církve Benedikt XVI. dnes podepsal dekret, jímž je oficiálně uznán zázrak, který byl jeho předchůdci přisouzen. Blahořečení je předstupněm ke svatořečení. Beatifikace Jana Pavla II. přišla v rekordně krátké době od jeho úmrtí. Vatikán tento postup vysvětlil tím, že „Jan Pavel II. se již za svého života, ve své smrti i po ní těšil pověsti jako svatý“.

Pro blahořečení zesnulého oblíbeného papeže je nezbytné uznání zázraku. Ve středu tak vatikánská Kongregace pro otázky svatořečení uznala zázrak, který minulý týden prohlásila za prokázaný lékařská komise. Je jím uzdravení francouzské řádové sestry Marie Simon-Pierre, která trpěla Parkinsonovou chorobou. Touto nemocí trpěl i sám Jan Pavel II.

Jan Pavel II. zemřel 2. dubna 2005 ve věku 84 let, po šestadvaceti letech pontifikátu. Proces jeho blahořečení začal velmi záhy, již 28. června 2005, a to z iniciativy Benedikta XVI. Již při pohřbu Jana Pavla II. na Svatopetrském náměstí 8. dubna 2005 lidé provolávali „Santo subito“ (Svatý hned).

Blahoslavený Jan Pavel II.

Ceremoniálu blahořečení v bazilice svatého Petra bude předsedat sám Benedikt XVI. Tělo zesnulého papeže bude bez exhumace přímo přeneseno až do baziliky, kde prostá mramorová deska ponese nápis Blahoslavený Jan Pavel II. Do Říma přijedou tisíce poutníků.

Aby mohl být Jan Pavel II. prohlášen svatým, bylo by třeba prokázat druhý zázrak, jehož by byl původcem.

Benedikt XVI. a Jan Pavel II.
Benedikt XVI. a Jan Pavel II.