Brisbane začal uklízet spoušť po záplavách

Brisbane - Dvoumilionový Brisbane začal dnes uklízet spoušť po ničivých záplavách, které v ulicích zanechaly tuny bahna, suti a trosek. V některých čtvrtích voda rychle opadá, jinde se však stále drží vysoko. Práce na nápravě škod pokračují také v zaplavených uhelných dolech. Některé by mohly obnovit provoz až za půl roku. Australská premiérka Julia Gillardová do poškozených oblastí státu Queensland vyslala další vojáky.

Po rozlehlém území Queenslandu, těžce zasaženého rozbouřeným živlem, se rozjely vojenské tahače s nákladem potravin a ošacení. Pomoc postiženým shazují i vojenské vrtulníky. Přístup do samotného Brisbane byl fakticky uzavřen, smějí do něj vjíždět jen záchranáři a úklidové čety.

Ve městě se už podařilo obnovit dodávku proudu pro 170 000 domů, ale zhruba 43 000 domácností po celém Queenslandu je stále bez elektřiny. Queenslandská premiérka Anna Blighová varovala před bahnem, které v ulicích Brisbane zbylo po vodě kontaminované splašky z poškozené čističky odpadních vod. Mohlo by představovat zdravotní riziko pro obyvatele a musí být co nejrychleji odklizeno.

Policie dnes evakuovala obyvatele několika obcí na hranicích státu Nový Jižní Wales, které začala voda ohrožovat. Evakuováno bylo kvůli prudkému dešti i 2 000 lidí ve státě Viktorie.

Australská premiérka dnes oznámila, že zvýší na dvojnásobek počet vojenského personálu pomáhajícího při odstraňování škod. S počtem 1 200 vojáků tak podle agentur půjde o největší nasazení armády do prací na odstraňování následků přírodní katastrofy od roku 1974, kdy se severoaustralským městem Darwin prohnala větrná bouře Tracy.

Podle hlášení státní meteorologické služby může být Queensland do března vystaven nebezpečí silných větrných bouří. Meteorologové zároveň upravili předpověď pro větrnou smršť v Korálovém moři, která mohla přinést další várku srážek pro zaplavené oblasti. Živel se podle nových předpovědí začal posouvat od severovýchodních australských břehů na sever směrem do Tichého oceánu.